niedziela, 08 listopad 2009 09:34

Leonid Swiridow: Tysiące Rosjan świętowało rocznicę rewolucji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
alt Leonid Swiridow Tysiące zwolenników Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i innych ugrupowań lewicowych wyszły w sobotę na ulice największych miast Rosji, aby uczcić przypadającą w tym dniu 92. rocznicę rewolucji 1917 roku. W ZSRR było to najważniejsze święto państwowe. „Rewolucja, Lenin, socjalizm!", „Niech żyje Rosja Radziecka, Socjalistyczna!" oraz „Kłamstwa o Leninie i Stalinie - na śmietnik historii!" - to niektóre z haseł, które wznosili manifestanci.
W demonstracji w Moskwie uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Przeszły one z placu Aleksandra Puszkina ulicą Twerską na plac Teatralny, gdzie przed pomnikiem Karola Marksa odbył się wiec. Poprzedziła go parada wojskowa na Placu Czerwonym, upamiętniająca defiladę z 7 listopada 1941 r., której uczestnicy udali się bezpośrednio na linię frontu. Przebiegała ona wówczas zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Moskwy.

W sobotniej paradzie wzięło udział 5 tys. żołnierzy Garnizonu Moskiewskiego i słuchaczy stołecznych akademii wojskowych, ubranych w mundury z lat II wojny światowej. Przez Plac Czerwony przejechały też dwa czołgi T-34. Na wieży jednego widniał napis „Za Ojczyznę!", a drugiego - „Za Moskwę!". Defiladę. w asyście kilkuset weteranów wojennych, odebrał burmistrz Moskwy Jurij Łużkow.
„Paradą tą wyrażamy nasz stosunek do nieuczciwych prób pisania od nowa historii i pomniejszania decydującej roli radzieckiego narodu-wyzwoliciela w zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami" - oświadczył Łużkow. „Nasi dziadkowie obronili Moskwę, a my nie pozwolimy na fałszowania prawdy o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-45)" - dodał.
Czytany 5334 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04