×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 13 listopad 2012 09:10

Kazachowie w forpoczcie integracji eurazjatyckiej

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nazarbajew


  Info ECAG

– Ponad 80% mieszkańców Kazachstanu popiera idee integracyjne, zwłaszcza w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej – zapewniał doradca prezydenta tej republiki ds. politycznych Jermuchamet Jertysbajew, podczas obradującego w Moskwie okrągłego stołu integracji eurazjatyckiej. 

Zdaniem J. Jertysbajewa efektywnw dla procesu integracji okazało się zwłaszcza funkcjonowanie Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, czego dowodzą obroty stosunków handlowych między tymi państwami, które tylko w ostatnich latach wzrosły o 30%. Prawidłowości działań Astamy, Moskwy i Mińska potwierdza również zainteresowanie kolejnych kandydatów na członków, jak Kirgistan i Tadżykistan. – Nawet znacząca część ludności Gruzji widziałaby miejsce swego państwa w ramach Unii, co widać choćby po wyniku ostatnich wyników parlamentarnych. Jesteśmy głęboko przekonani, że efektywna działalność Unii Celnej, mogłaby rozwiązać problem stosunków rosyjsko-gruzińskich – uważa Jertysbajew.

Mówiąc o projekcie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, którego pełne zafunkcjonowanie urzeczywistnienie planowane jest na 2015 r., J. Jertysbajew uznał, że mowa jest o „temacie numer jeden w Rosji i Kazachstanie”. – To nam daje szanse stworzenia tak potężnej unii gospodarczej, która będzie konkurencyjna w XXI wieku – zaznaczył doradca prezydenta N. Nazarbajewa. Jednocześnie nadmienił, że przedwczesne byłoby jeszcze myślenie o powoływanie wspólnych struktur politycznych, na wzór Parlamentu Europejskiego.

Niezależnie od tego, czy integracja Eurazji traktowana jest w Polsce jako nadzieja, czy zagrożenie – niemal zawsze uznaje się ją za projekt rosyjski. Tymczasem od kilku już lat to Kazachstan, a nie Rosja jest najdynamiczniejszą siłą realizującą integrację Serca Lądu. Dane podawane przez J. Jertysbajewa – nawet, jeśli zawyżone – wskazują, że Astana znacznie wyprzedziła Moskwę – także pod względem poziomu dyskursu geopolitycznego.

(karo)

Czytany 5594 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04