×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 09 styczeń 2013 08:20

Japonia wykupi europejskie obligacje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

849207_money  Info ECAG

Nowy minister finansów Japonii zapowiedział, że Tokio kupi obligacje, wyemitowane przez stały fundusz ratunkowy dla Europy, w celu złagodzenia problemów strefy euro i ustabilizowania japońskiego jena – podała agencja AFP.

Taro Aso powiedział dziennikarzom, że nowy rząd zdecydował o uruchomieniu rezerw walutowych, aby zapłacić za obligacje, ale nie powiedział, ile planuje się kupić. Urzędnik ministerstwa finansów podkreślił, że skup obligacji może się rozpocząć już od 8 stycznia, kiedy Europejski Mechanizm Stabilności (ESM) rozpocznie sprzedaż papierów wartościowych, dodając, że Japonia "podejmie decyzję o zakupie po zapoznaniu się z warunkami emisji".

Japonia, którą uważa się za główny europejski rynek eksportowy, wcześniej wykupiła obligacje warte miliardy dolarów, wyemitowane przez poprzednika ESM – Europejski Instrument Stabilności Finansowej. "Stabilizacja kryzysu finansowego w Europie przyczyni się w końcu do ustabilizowania kursu waluty, w tym jena, a więc planujemy utrzymać nabywanie obligacji ESM z wykorzystaniem rezerw walutowych" – powiedział we wtorek Taro Aso.

Japonia ucierpiała ponieważ popyt na jej eksport spadał po tym, jak dług dosięgnął kontynent europejski. Z raportów opublikowanych we wtorek wynika, że Tokio rozważa nad nowym budżetem, obliczanym na około 13,1 bilionów jenów (150 miliardów dolarów), aby zwiększyć trzecią na świecie gospodarkę. Około 40% z tej kwoty zostanie przeznaczone na projekty robót publicznych, aby utrzymać ożywienie gospodarki w tzw. erze „po-Fukushimie”.

Partia Liberalno-Demokratyczna która obecnie znajduje się u steru władzy w Tokio od zeszłego miesiąca, ma na uwadze pakiet stymulacyjny o wartości co najmniej 20 bln jenów na rzecz poprawy krajowego popytu i tworzenia nowych miejsc pracy, podał dziennik gospodarczy Nikkei.

Na podst. PanArmenian
Fot. sxc.hu/Marcin Jochimczyk
Czytany 5030 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04