sobota, 30 kwiecień 2011 11:58

Debata: Czy modyfikacje w obrębie Doktryny Giedroycia są wystarczające? Jaką drogą powinna podążyć polska polityka wschodnia?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

debata  Polityka Wschodnia
Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych
Polityka Globalna

Już dziś można dostrzec powolną ewolucję dotychczasowej myśli wschodniej w polskiej polityce zagranicznej. Jej trzonem są nadal zręby Doktryny Giedroycia. Opiera się ona na trzech założeniach: przyjaznych relacjach z sąsiadami, na dwutorowych relacjach w polityce wschodniej (równorzędne stosunki z Rosją i krajami poradzieckimi) i sprzeciwianiu się zasadzie Russia First.

Ostatnim elementem doktryny jest dążenie do upodobnienia przemian w Europie Wschodniej do polskich wzorców (integracja z UE i NATO). Największym modyfikacjom podlega obecnie zasada związana z dwutorowością relacji Polski i krajów postradzieckich. W opozycji do niej rząd PO realizuje obecnie koncepcje gradacji politycznej, kategoryzując bilateralne stosunki w odniesieniu do potencjału konkretnego podmiotu politycznego, z którym Polska wchodzi w interakcje. Pojawiła się także większa asertywność zajmująca miejsce dotychczasowego statusu „nadzwyczajnego uprzywilejowania” w relacjach z krajami postradzieckimi (Litwa). Zapowiadana przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego modernizacja i akumulacja zasobów gospodarczych wpływa także na mniejszą polską aktywność na wschodzie, która w większej mierze opiera się obecnie na unijnych projektach. Polityka „narodowa” jest zresztą ostatnio zastępowana „europejską” lub wzmacniana poprzez podwójne wizyty (Bildt-Sikorski, Westerwelle-Sikorski).

Czy takie zmiany będą wystarczające?

Próbując odpowiedzieć na to pytanie portal Polityka Wschodnia wspólnie z Polityką Globalną i Europejskim Centrum Analiz Geopolitycznych postanowił rozpocząć debatę na ten temat. Wśród eksperckich głosów będzie można przeczytać opinie na ten temat m.in. Piotra A. Maciążka (Redaktora Naczelnego Polityki Wschodniej, eksperta ECAG i Fundacji Amicus Europae), Leszka Sykulskiego (Prezesa Instytutu Geopolityki), Piotra Wołejki (Współzałożyciela portalu Polityka Globalna, stałego współpracownika tygodnika Polska Zbrojna), Wiktora Rajgródzkiego (dziennikarza i publicysty rosyjskiego) i wielu innych. Teksty będą publikowane w niewielkich odstępach czasowych, przewidujemy także artykuły polemiczne pomiędzy autorami uczestniczącymi w debacie.


Organizatorzy:

pwpol-globalna  ecag-mini

Dotychczas opublikowane głosy w debacie:

Piotr A. Maciążek: Pragmatyczna polityka na wschodzie. Czyli jaka?

Leszek Sykulski: Polska polityka (anty-)wschodnia

Piotr Wołejko: Realistyczna polityka wschodnia

Gregory Tinsky: Spojrzenie ze wschodu na polską politykę wschodnią

Marek Hańderek: Potrzeba "Trzeciej Europy"

Władisław Guliewicz: Wschodnioeuropejski trójkąt: Rosja-Polska-USA

Czytany 7618 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04