Debata o walucie światowej

sobota, 21 styczeń 2012 10:12

symb_swiatWyobraźmy sobie sytuację, w której obojętnie, gdzie się znajdujemy, płacimy wyłącznie tą samą walutą. Nie istnieje problem spreadów bankowych, w kantorze nikt nas nie oszuka, gdyż kantory nie istnieją, a sam kredyt możemy zaciągnąć w dowolnym miejscu na świecie - choćby na Nowej Zelandii. Czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy? Czy można stworzyć jeden światowy pieniądz? Komu jest to nie na rękę?

Dyskusja w tym temacie została opublikowana w bezpłatnym ebooku:

Debata na temat waluty światowej

Debata na temat fali rosyjskich protestów

sobota, 31 grudzień 2011 09:38

russia_protests_02Rosyjskie protesty wpierw na ulicach Moskwy, później w innych miastach tego największego państwa świata, odbiły się szerokim echem. Ich podstawą stały się oskarżenia o masowe fałszerstwa wyborcze podczas wyborów do Dumy w dniu 4 grudnia 2011 r. Wielu zwolenników zmian twierdzi, że zapoczątkowany ruch ma obalić skorumpowany i skompromitowany reżim na Kremlu. Krytycy dopatrują się interwencji obcych ośrodków siły, głównie z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych w celu realizacji określonych ambicji geopolitycznych. W debacie publikowanej na naszym portalu głos zabrali: Krzysztof Mroczkowski, dr Przemysław Sieradzan, prof. Aleksander Dugin, Luc Michel, Szura Bruni, dr Mateusz Piskorski i Bartłomiej Graczak. Jej ostateczny kształ przedstawiamy w formie bezpłatnego e-booka.

Pobierz bezpłatną książkę!

Euroatlantyzm, czy euroazjatyzm...?

sobota, 19 listopad 2011 10:05

truddecTematyka kierunków polskiej polityki zagranicznej w stronę euroatlantycką, czy w stronę euroazjatycką zawsze wywoływał dyskusję. W polskiej debacie publicznej przeważa opcja euroatlantycka, której sens i uwarunkowania są jednak podważane przez mniejszość. Czy lansowanie ścisłych związków z USA przez polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego ma słuszne podstawy, czy też jest wynikiem błędnych założeń? Oto efekty żywiołowej dyskusji, toczonej na portalu Geopolityka.org:

Piotr A. Maciążek: "Sikorski omamiony ideą Siergieja Karaganowa"

dr Mateusz Piskorski: "Jeśli nie możesz ich pokonać..."

Piotr A. Maciążek: "Pomiędzy Realpolitik a Quislingiem…"

Dyskusja o Partnerstwie Wschodnim

piątek, 30 wrzesień 2011 11:45

LOGOPW Partnerstwo Wschodnie, jako program unijny, będący częścią Europejskiej Polityki Sasiedztwa wciąż wzbudza dyskusje w kwestii nie tylko własnego kształtu, ale i efektów. Przedstawiamy niżej opinie, które bezpośrednio odnoszą się do tego programu. Powstały one w związku ze szczytem Parterstwa Wschodniego w Warszawie w dniach 29-30 września 2011:

Piotr Wołejko: Krytyka Partnerstwa Wschodniego jest w modzie

Piotr A. Maciążek: Wydmuszka Partnerstwa Wschodniego

Katarzyna Zwierzyńska: Między Unią Europejską a Rosją – przyszłość wschodniego sąsiedztwa Polski

Debata w rocznicę zamachów 9/11

niedziela, 11 wrzesień 2011 13:33

WTC1

11 września 2001 to w ocenach wielu ekspertów prawdziwa data początku XXI wieku. Zamachy na World Trade Center w Nowym Jorku, czy Pentagon, zmieniły już zmieniły oblicze początku obecnego stulecia. W 10. rocznicę tego wydarzenia przedstawiamy debatę, której zadaniem jest próba oceny skutków zamachów oraz ich wpływu na bieg wydarzeń we współczesnym świecie:

Krzysztof Kokoszczyński: „Przebudzenie w dorosłość”

Marcin Domagała: 20 chłopców zaatakowało... 

Kornel Sawiński: Rocznica 11 września: dekada geopolitycznej ofensywy USA

Ryszard M. Machnikowski: 10. rocznica wydarzeń 11 września

Bartosz Mroczkowski: Ameryka 10 lat po zamachu

friedman

Debata recenzyjna nad głośną książką Georga Friedmana Następne 100 lat, w której autor snuje prognozę przebiegu wydarzeń i rozwoju świata w XXI wieku:

Marcin Domagała: Prawdziwe oblicze mocarstwa

Konrad Kostrzewa: Następne 100 lat

Ku_Nowej_Europie


Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych objęło patronat nad książką prezesa Instytutu Geopolityki Leszka Sykulskiego, Ku Nowej Europie: perspektywa związku Unii Europejskiej i Rosji. Spojrzenie geopolityczne z Polski. Wokół tez książki wywiązała się burzliwa debata recenzyjna.

Marcin Domagała: Na drodze budowy Bloku Kontynentalnego

dr Radosław Domke: W stronę osi Paryż-Berlin-Moskwa

Witold Szirin Michałowski: Geopolityka elit Europy

dr Mateusz Piskorski: Którędy do celu?

Piotr A. Maciążek: „Ku Nowej Europie...” czyli geopolityczna wykładnia marksizmu

Łukasz Reszczyński: Trudna debata

dr Robert Potocki: Wielka Europa jako koncepcja geopolityczna?

Ronald Lasecki: Świt Wielkiej Europy

Polemika z wywiadem z Eduardem Svatkovem

sobota, 03 wrzesień 2011 12:51

Foto_SvatkovEduard Svatkov jest liderem łotewskiego ruchu "Jedna Łotwa", który skupia mniejszość rosyjską w tym kraju. Przedstawiamy wywiad oraz polemikę z jego tezami:

dr Mateusz Piskorski: Wywiad z Eduardem Svatkovem

Tomasz Otocki: Swatkow, czyli o pożytkach rozmowy z radykałami…

Debata o przyszłości Kuby

poniedziałek, 01 sierpień 2011 12:40

cubanrevolutionRewolucja na Kubie, która wybuchła w 1959 r., zmieniła oblicze nie tylko Zimnej Wojny, ale także spodowała zmiany, które trwają do dzisiaj. Czy rewolucja na Kubie przetrwa i czy na prawdę sytuacja w tym karaibskim kraju wygląda tak źle, jak przedstawiają to media? Na te pytania próbują odpowiedzieć:

Tomasz Skowronek: Co dalej z Kubą?

Dawid Jakubowski: Rewolucja, która uczy solidarności

Kultura a imigracja

wtorek, 10 maj 2011 12:27

Europecent

Problematyka zachowania kultury w obliczu rosnącej liczby napływających emigrantów do krajów unijnych stanowi od dawna temat licznych debat i dyskusji. Niżej przedstawiamy dyskusję naszych ekspertów w tym temacie:

Bartosz Mroczkowski: Porażka multikulturalizmu

dr Przemysław Sieradzan: Na manowcach europocentryzmu

Strona 1 z 2