Antoni Koniuszewski
Antoni Koniuszewski: Arktyka
Antoni Koniuszewski
Można by na samym początku zapytać, co Arktyka może mieć wspólnego ze Słowiańszczyzną i z jej najistotniejszymi problemami? Otóż ma! Przede wszystkim, gdy oceany i morza potraktujemy jako przedłużenie lądowych granic, ten niegościnny obszar tworzy najdłuższą granicę Rosji, a zatem i Słowiańszczyzny.
Antoni Koniuszewski: Międzymorze? A co to jest?
Antoni Koniuszewski
Tak jak w wiekach średnich frankońskie imperium Karola Wielkiego podzieliło się na Franków Zachodnich i Wschodnich i z tego podziału powstały dwa narody: francuski i niemiecki; tak w ciągu ostatniego okresu wśród wschodnich Słowian ukształtowały się trzy nacje: Rosjanie, Małorusini (Ukraińcy) oraz Białorusini. I tak stosunkowo nowa rzeczywistość wydaje się mieć trwały i chyba nieodwracalny charakter.
Antoni Koniuszewski: Geopolityka: gra toczy się dalej
Antoni Koniuszewski
Jest kilka kluczowych problemów aktualnych międzynarodowych stosunków. Pierwszy brzmi następująco: czy innym mocarstwom, a przede wszystkim Stanom Zjednoczonym, uda się zahamować gospodarczy rozwój Chin i ich ekspansję na Ocean Spokojny? Co będzie realnie oznaczało wycofanie wojsk USA z Afganistanu? Co wyniknie z potencjalnie wybuchowej sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza zaś z konfliktu Zachodu z Teheranem?
Antoni Koniuszewski: Izrael: strategiczny sojusznik Polski?
geopolityka Antoni Koniuszewski
Z całą pewnością Polska wspólnie z Izraelem należy obecnie do wspólnego systemu sojuszniczego, na którego czele stoją Stany Zjednoczone, odpowiedzialne za wiele spraw, w tym i za to, by ten mariaż był przede wszystkim wydolny. Jak dotąd na ogół im się to udaje.
Antoni Koniuszewski: Geopolityczne przesłanie
Antoni Koniuszewski
Serce Lądu to obszar Azji Centralnej złożony z tych republik wyłonionych po upadku Związku Radzieckiego, które leżą między Morzem Kaspijskim, a Rosją, Chinami oraz Afganistanem. Głównymi uczestnikami zmagań o ten obszar są: Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. geopolityka
Antoni Koniuszewski: Serce Lądu - gra toczy się nadal
Antoni Koniuszewski
Jeżeli założymy, że jedna z geopolitycznych doktryn mówiąca, iż kto panuje nad Eurazją ten włada całym światem jest prawidłowa, to trzeba równocześnie przyjąć następującą tezę: żeby rządzić Eurazją należy podporządkować sobie tak zwane Serce Lądu, czyli dzisiejszą Azję Centralną, a więc poradzieckie republiki tego obszaru. Podążając dalej tym tokiem rozumowania: by to było możliwe, trzeba z tym strategicznym obszarem bezpośrednio graniczyć; względnie, o ile jest się mocarstwem morskim, zawładnąć przyległościami.
Antoni Koniuszewski: Absurdy prometeizmu
Antoni Koniuszewski
W naszym narodowym politycznym języku, historycznej wiodącej narracji, występuje wiele szkodliwych koncepcji, utopijnych przekonań, błędnych mniemań. Geneza tego rodzaju poglądów sięga ery zaborów i romantycznego mesjanizmu, który opanował dusze elit, umieszczając nasze narodowe myślenie w koleinach obłędu, prowadzącego do samozniszczenia, przez forsowanie kolejnych, coraz gorzej przygotowanych, narodowych powstań. Symptomatyczne jest i to, że w narodowej nekropolii, poza koronowanymi głowami, członkami królewskich rodów, wielkimi wodzami leżą doczesne szczątki poetów, których z namaszczeniem zwiemy wieszczami.