Jan Nalaskowski

gibraltar  Jan Nalaskowski

Hiszpańsko-brytyjski spór o Gibraltar co pewien czas ulega zaostrzeniu i skupia na sobie uwagę międzynarodowej opinii publicznej. Stwarza to okazję do przypomnienia o genezie problemu i obecnym jego wymiarze. Nierzadko pojawiają się głosy rewizjonistyczne wobec odpowiedzialnego za status Gibraltaru, XVIII-wiecznego traktatu z Utrechtu. Wiek i kontekst historyczny rozwiązań traktatowych dostarcza argumentów zarówno przeciwnikom prawa obywateli Gibraltaru do samostanowienia, jak i zwolennikom utrzymania status quo.

katalonia_herb  Jan Nalaskowski

Kiedy 11 września br. 1,5 miliona Katalończyków pojawiło się na ulicach Barcelony, aby manifestować swoje niepodległościowe żądania, Europa wstrzymała oddech. Wydarzenie to było medialne, choćby tylko ze względu na morze złoto-czerwonych, katalońskich flag. Zaraz też pojawiły się głosy wieszczące koniec Europy państw i przebudzenie się separatystycznych regionów. Jednak elity niepodległościowe były zawsze obecne, są aktywne również dzisiaj i najprawdopodobniej takie pozostaną w najbliższej przyszłości. Tezy o odgórnej sile fragmentaryzacji nie znajdują uzasadnienia, a przynajmniej nie w ostatnich wydarzeniach.

Somalia_mapka


Jan Nalaskowski

W rozważaniach nad polityką międzynarodową przykład Somalii przywoływany jest jako skrajny. Kraj jest rozdarty konfliktami i katastrofami naturalnymi, biedny i wyniszczony.  Od 1991 r. Somalia pogrążona jest w chaosie politycznym. Jest tak po części dlatego, że kraj stał się przykładem nieudanego wsparcia społeczności międzynarodowej na rzecz długoterminowej stabilizacji. Ostatnie inicjatywy rokują jednak lepiej.