Władisław Guliewicz

Władysław Gulewicz

„Wielka Rumunia” to geopolityczny projekt Bukaresztu stworzony po to, aby państwo rumuńskie przyjęło przywódczą rolę na obszarze Europy południowo-wschodniej. Zdaniem twórców tej koncepcji Rumunia zostanie „wielką” wtedy, kiedy wchłonie nie tylko Mołdawię, ale i Naddniestrze razem z ukraińską częścią Besarabii i Bukowiny.

Władysław Gulewicz

6 kwietnia 2016 roku Holendrzy wyrażą swoją opinię w referendum w sprawie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE. Nie jest to jednak tylko zwykłe głosowanie polityczne, ale poniekąd także przedstawienie stanowiska odnośnie winy, przynajmniej pośredniej za śmierć 193 obywateli holenderskich w katastrofie lotniczej malezyjskiego boeinga 17 lipca 2014 r. nad Donbasem. Jak pamiętamy, pomimo pełnej świadomości, że przelot nad terenem konfliktu zbrojnego jest niebezpieczny – Kijów celowo ściągnął nad te terytoria tragiczny lot MH17.

Władysław Gulewicz

Litewscy nacjonaliści jednoczą się przeciwko polskiej mniejszości narodowej, liczącej ponad 200 tys. ludzi. Radykalne partie Młoda Litwa i Sojusz Narodowy podpisały deklarację o współpracy, ukierunkowanej przede wszystkim na zmaganie się z Polakami na Litwie. Przedstawiciele sojuszniczych ugrupowań nie ukrywają planów zbudowania „Litwy dla Litwinów”.

Władysław Gulewicz

Mimo istniejącego strategicznego sojuszu Warszawy z zachodnioukraińskimi nacjonalistami, ci ostatni coraz częściej wykazują antypolskie nastroje. W wyniku tego powstaje logiczna sprzeczność: im bardziej Polska udziela pomocy ukraińskim nacjonalistom, którzy doszli do władzy w Kijowie, tym bardziej demonstrują oni swoją niechęć do Polski. Dlaczego?

poniedziałek, 20 październik 2014 06:15

Władyslaw Gulewicz: Ukraine grozi koszmarna restytucja

popi_ugkk  Władyslaw Gulewicz

Arcybiskup Lwowa, obywatel Polski, Mieczysław Mokrzycki na synodzie biskupów Ukraińskiej Cerkwi Grekokatolickiej (UGKC) zaapelował,  aby w końcu  zwrócić  nieruchomości, które były własnością Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie byłemu właścicielowi – Polsce. Powiedział  to w okresie niedawnego  zbliżenia Ukrainy z Brukselą (Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę stowarzyszeniową z UE).

road_ukrainegeopolityka  Wladysław Gulewicz

Nacjonalizm ukraiński – to ideologia niebezpieczna dla sąsiadów Ukrainy (zarówno dla Rosji, jak i Polski) oraz dla samych obywateli Ukrainy. Dalsza pobłażliwość dla jego swobodnego funkcjonowania, będzie przyczyną jeszcze głębszej radykalizacji ukraińskiego społeczeństwa jako preludium do politycznej i socjalnej niestabilności. W konsekwencji spowoduje przekształcenie Ukrainy Zachodniej w „Kosowo Europy Wschodniej” – w zależności od nasilenia się stopnia nastrojów ekstremistycznych. 

old_ussr  Władisław Gulewicz

Od dnia zakończenia II wojny światowej minęło 67 lat. Niestety wspólnota międzynarodowa wciąż nie może się pochwalić pełnym zwycięstwem nad nazizmem. Jeżeli w krajach zachodnioeuropejskich sympatie ugrupowań ultraprawicowych dla reżimu hitlerowskiego i wszystkiego, co z nim związane, objawiają się w spazmatycznych podrygiwaniach miejscowych neonazistów, to w niektórych krajach Europy Wschodniej, elita rządząca wciąż dumnie profaszystowskie tendencje. Za wszystkim stoi niestety geopolityka...

piątek, 25 listopad 2011 08:27

Marian Szołucha: Ukraina do Unii?

MSzolucha


Władisław Guliewicz

Unia Europejska przeżywa obecnie najgłębszy kryzys od momentu swojego powstania. Wchodzenie do niej w takiej sytuacji może być ryzykowne i – w dłuższej perspektywie – kosztowne – mówi w rozmowie z ukraińskim dziennikarzem pisma Chas Pik i analitykiem Władisławem Guliewiczem wiceprezes i ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych dr Marian Szołucha.

2chair  Władisław Guliewicz

Kontakty administracji Wiktora Janukowycza z NATO, które mają poufny charakter, kolejny raz pokazują nam dualność geopolitycznej orientacji Ukrainy (państwa de iure niepodległego). Nigdy w historii swojej niepodległości Kijów nie był zdolny prowadzić konsekwentnej jednobiegunowej polityki zagranicznej, bądź to prozachodniej bądź prorosyjskiej. Polityka zewnętrzna Ukrainy – to odwieczny slalom pomiędzy Rosją i Zachodem.

book222  Władisław Guliewicz

Mówiąc o polskiej polityce wschodniej, musimy zawsze pamiętać, że Waszyngton, mimo że jest geograficznie oddalony od regionu Europy Wschodniej, był i nadal jest jednym z głównych graczy geopolitycznych na tym terenie. Innymi słowy - wpływu Stanów Zjednoczonych na relacje Polski ze wschodnimi sąsiadami nie można lekceważyć.

Strona 1 z 2