Władisław Guliewicz
Władysław Gulewicz: Rumunia wznieca nowy konflikt w Europie?
Władysław Gulewicz
„Wielka Rumunia” to geopolityczny projekt Bukaresztu stworzony po to, aby państwo rumuńskie przyjęło przywódczą rolę na obszarze Europy południowo-wschodniej. Zdaniem twórców tej koncepcji Rumunia zostanie „wielką” wtedy, kiedy wchłonie nie tylko Mołdawię, ale i Naddniestrze razem z ukraińską częścią Besarabii i Bukowiny.
Władysław Gulewicz: Ukraińskie zagrożenie dla holenderskiej demokracji
Władysław Gulewicz
6 kwietnia 2016 roku Holendrzy wyrażą swoją opinię w referendum w sprawie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE. Nie jest to jednak tylko zwykłe głosowanie polityczne, ale poniekąd także przedstawienie stanowiska odnośnie winy, przynajmniej pośredniej za śmierć 193 obywateli holenderskich w katastrofie lotniczej malezyjskiego boeinga 17 lipca 2014 r. nad Donbasem. Jak pamiętamy, pomimo pełnej świadomości, że przelot nad terenem konfliktu zbrojnego jest niebezpieczny – Kijów celowo ściągnął nad te terytoria tragiczny lot MH17.
Władysław Gulewicz: Dlaczego skrajna litewska prawica krzyczy: „Polacy, precz z Litwy!"?
Władysław Gulewicz
Litewscy nacjonaliści jednoczą się przeciwko polskiej mniejszości narodowej, liczącej ponad 200 tys. ludzi. Radykalne partie Młoda Litwa i Sojusz Narodowy podpisały deklarację o współpracy, ukierunkowanej przede wszystkim na zmaganie się z Polakami na Litwie. Przedstawiciele sojuszniczych ugrupowań nie ukrywają planów zbudowania „Litwy dla Litwinów”.
Władisław Guliewicz: „Szorstka przyjaźń” Polski i Ukrainy
Władysław Gulewicz
Mimo istniejącego strategicznego sojuszu Warszawy z zachodnioukraińskimi nacjonalistami, ci ostatni coraz częściej wykazują antypolskie nastroje. W wyniku tego powstaje logiczna sprzeczność: im bardziej Polska udziela pomocy ukraińskim nacjonalistom, którzy doszli do władzy w Kijowie, tym bardziej demonstrują oni swoją niechęć do Polski. Dlaczego?
Władyslaw Gulewicz: Ukraine grozi koszmarna restytucja
Władyslaw Gulewicz
Arcybiskup Lwowa, obywatel Polski, Mieczysław Mokrzycki na synodzie biskupów Ukraińskiej Cerkwi Grekokatolickiej (UGKC) zaapelował, aby w końcu zwrócić nieruchomości, które były własnością Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie byłemu właścicielowi – Polsce. Powiedział to w okresie niedawnego zbliżenia Ukrainy z Brukselą (Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę stowarzyszeniową z UE).
Wladysław Gulewicz: Idea galicyjsko-ruska a nacjonalizm ukraiński
geopolityka Wladysław Gulewicz
Nacjonalizm ukraiński – to ideologia niebezpieczna dla sąsiadów Ukrainy (zarówno dla Rosji, jak i Polski) oraz dla samych obywateli Ukrainy. Dalsza pobłażliwość dla jego swobodnego funkcjonowania, będzie przyczyną jeszcze głębszej radykalizacji ukraińskiego społeczeństwa jako preludium do politycznej i socjalnej niestabilności. W konsekwencji spowoduje przekształcenie Ukrainy Zachodniej w „Kosowo Europy Wschodniej” – w zależności od nasilenia się stopnia nastrojów ekstremistycznych.
Władisław Gulewicz: Poradzieckie dziedzictwo - łuk neonazizmu
Władisław Gulewicz
Od dnia zakończenia II wojny światowej minęło 67 lat. Niestety wspólnota międzynarodowa wciąż nie może się pochwalić pełnym zwycięstwem nad nazizmem. Jeżeli w krajach zachodnioeuropejskich sympatie ugrupowań ultraprawicowych dla reżimu hitlerowskiego i wszystkiego, co z nim związane, objawiają się w spazmatycznych podrygiwaniach miejscowych neonazistów, to w niektórych krajach Europy Wschodniej, elita rządząca wciąż dumnie profaszystowskie tendencje. Za wszystkim stoi niestety geopolityka...
Marian Szołucha: Ukraina do Unii?
Władisław Guliewicz
Unia Europejska przeżywa obecnie najgłębszy kryzys od momentu swojego powstania. Wchodzenie do niej w takiej sytuacji może być ryzykowne i – w dłuższej perspektywie – kosztowne – mówi w rozmowie z ukraińskim dziennikarzem pisma Chas Pik i analitykiem Władisławem Guliewiczem wiceprezes i ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych dr Marian Szołucha.
Władisław Gulewicz: Ukraina na dwóch krzesłach
Władisław Guliewicz
Kontakty administracji Wiktora Janukowycza z NATO, które mają poufny charakter, kolejny raz pokazują nam dualność geopolitycznej orientacji Ukrainy (państwa de iure niepodległego). Nigdy w historii swojej niepodległości Kijów nie był zdolny prowadzić konsekwentnej jednobiegunowej polityki zagranicznej, bądź to prozachodniej bądź prorosyjskiej. Polityka zewnętrzna Ukrainy – to odwieczny slalom pomiędzy Rosją i Zachodem.
Władisław Gulewicz: Wschodnioeuropejski trójkąt: Rosja-Polska-USA
Władisław Guliewicz
Mówiąc o polskiej polityce wschodniej, musimy zawsze pamiętać, że Waszyngton, mimo że jest geograficznie oddalony od regionu Europy Wschodniej, był i nadal jest jednym z głównych graczy geopolitycznych na tym terenie. Innymi słowy - wpływu Stanów Zjednoczonych na relacje Polski ze wschodnimi sąsiadami nie można lekceważyć.