środa, 16 wrzesień 2009 20:24

17 września. Wypełnijmy testament naszych dziadków.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prezentujemy niżej list stowarzyszenia Ruch Młodego Pokolenia - Pokolenie 89. Pokazuje on, że nie wszyscy młodzi ludzie w Polsce podatni są na antyrosyjskie fobie. Wręcz przeciwnie - potrafią mądrze i przewidująco patrzeć w przyszłość, a tym samym rozdzielać to, co ważne w czasach obecnych, od tego co było udziałem przeszłości. Zarząd stowarzyszenia Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych udziela pełnego poparcia tej inicjatywie.

List do rosyjskich rówieśników

Młode pokolenie w Rosji i w Polsce będzie musiało stawić czoła wielu problemom. Wykorzystajmy szanse wynikające z naszego sąsiedztwa i zareagujmy na te wyzwania wspólnie.

Drodzy Sąsiedzi, Koleżanki i Koledzy,

Jesteśmy generacją Polaków, którzy dorosłe życie zaczynali po pierwszych wolnych wyborach w 1989 r. Dlatego nazywamy się Pokoleniem’89.

Wkrótce nasze pokolenia przejmą pełną odpowiedzialność za losy naszych krajów. Patrząc na wyzwania współczesności, na świat poszukujący nowej drogi po kryzysie, zagrożenia cywilizacyjne i ekologiczne, zastanawiamy się, co możemy zrobić, by uniknąć błędów poprzednich generacji.

Pytania te stawiacie sobie na pewno i wy, młodzi Rosjanie.

Dyskusje o relacjach naszych narodów zdominowała historia. Nie zamykamy na nią oczu. W relacjach między naszymi państwami było dużo jasnych, ale i ciemnych, czasem krwawych plam. Jesteśmy sąsiadami, a sąsiedztwo może powodować konflikty. Daje ono również szanse współdziałania.

17 września jest tragiczną datą w polskiej historii. Mamy świadomość tego, że historycy polscy i rosyjscy nie zgadzają się w jego ocenie. Nie chcemy jednak pogrążać się wyłącznie w przeszłości i debatować tylko o niej. II wojna światowa zabrała wielu Polaków i Rosjan. W rodzinie każdego z nas ktoś ucierpiał w wojennej zawierusze. Złożyli oni najwyższą ofiarę.

Powinniśmy znać i rozumieć naszą przeszłość i otwarcie o niej rozmawiać. Ale uważamy też, że powinniśmy rozmawiać przede wszystkim o przyszłości. Niech nasze sąsiedztwo i lata wspólnych, nieraz trudnych doświadczeń łączą, a nie dzielą.

Obawiamy się, że politycy starszej generacji nie mogą podjąć się roli mediatorów między naszymi narodami. Dostrzegamy natomiast wielką rolę ludzi kultury, aktorów i naukowców, którzy pomagają odbudować spalone mosty i budować nowe kontakty. Wiemy, że Wy - młodzież rosyjska jesteście otwarci, ciekawi świata, chcecie odpowiadać na jego wyzwania. I że podobnie jak my, macie te same dylematy i problemy.

Politykom trudniej dojść do porozumienia niż zwykłym ludziom. Nam wystarczy stół i dobra atmosfera, by rozwiązać każdy problem: spotkajmy się więc przy takim stole.

W świecie swobodnej, internetowej komunikacji, w którym jest coraz mniej barier, porozmawiajmy o tym, jak wspólnie podjąć walkę z takimi przeciwnikami, jak nędza, choroby cywilizacyjne, czy nowotwory, które zabijają co roku wiele tysięcy Polaków i Rosjan. Pomówmy o tym, jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, chronić naszą Ziemię. Zastanawiajmy się nad tym, jak budować alternatywy dla wyczerpujących się źródeł energii, jak zmniejszać globalne nierówności i likwidować bariery i uprzedzenia. Wykorzystajmy wzajemnie doświadczenia naszych narodów z transformacji. Wykorzystajmy nasze sąsiedztwo.

Nasi ojcowie i dziadkowie oddali tak młodo swoje życie w II wojnie światowej nie po to, by wzniecać konflikty, ale by ugasić te istniejące. Nasze pojednanie jest ich testamentem.

Tylko nasze pokolenie może ten testament wypełnić.

Z najlepszymi życzeniami:

Marcin Gomoła w imieniu Pokolenia’89

Daniel Olbrychski

Krystyna Demska – Olbrychska

Paweł Rabiej

Krzysztof Rybiński

Pokolenie’89 to ogólnopolski ruch społeczny młodych Polaków, skupiający dzisiaj kilkaset osób. Chcą oni aktywnie wpływać na rzeczywistość, a wyzwaniem dla nich jest uczynienie z Polski kraju zasobnego, z odpowiedzialnym społeczeństwem obywatelskim.

List dostępny na stronie

Czytany 5106 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04