×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 16 kwiecień 2013 08:23

Nowe przepisy imigracyjne w Turcji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

turkish_passport1  Info ECAG

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji przyjęło nową ustawę o cudzoziemcach, dostosowującą obowiązujące przepisy do wymogów Unii Europejskiej.

 

Zgodnie z nowym prawem, wnioski o pozwolenie na pracę będą rozpoznawane w tym samym czasie, co zezwolenie na pobyt. Ma to nie tylko uprościć całą procedurę, jak również pozwolić unikać przypadków, gdy jednego z tych dokumentów wymagano przy uzyskiwaniu drugiego, co cały system zamieniało w kwadraturę koła. Ponadto cudzoziemcy, od 8 lat stale zamieszkałych w Turcji, będzie mogli ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały. Ujednolicono także przepisy uzyskiwania wizy tranzytowej na lotniskach dla podróżujących przejazdem przez Turcję.

 

Przede wszystkim jednak nowelizacja ma uregulować status uchodźców syryjskich. Obecnie korzystają oni z „tymczasowej ochrony”. Nowe przepisy jasno pozwalają im w tej sytuacji występować o pozwolenia na pracę. Odniesiono się również do sytuacji przebywających w Turcji bezpaństwowców, pozostawania na terenie państwa dzieci imigrantów po śmierci tego z rodziców, który posiadał prawo pobytu. Zapisano także zakaz deportacji osób chroniących się na terytorium tureckim przez prześladowaniami.

Zmiany w tureckim prawie wskazują, że Ankara wydaje się liczyć przedłużaniem konfliktu syryjskiego (a więc także wzmożonym napływem uchodźców), ale także szykuje z możliwością wystąpienia w regionie kolejnych fal migracji spowodowanych zagrożeniem wojennym. W mniejszym stopniu dotyczyć to może historycznie wrogiego Iranu, bardziej zaś wciąż napiętej sytuacji na Zakaukaziu i w obszarze Morza Kaspijskiego. Z kolie wśród sąsiadów – z nowych przepisów, pozwalających (jak się oczekuje) zalegalizować dotychczasową nielegalną imigrację zarobkową do Turcji cieszy się zwłaszcza Baku.

(karo)

Fot.  www.turkeypropertyplus.com

Czytany 3848 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04