czwartek, 19 lipiec 2012 09:45

Panetta: zgromadziliśmy potencjał wojskowy przeciw Iranowi!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Leon_Panetta


  Info ECAG

W środę 18 lipca amerykański sekretarz obrony Leon Panetta podkreślił, że Stany Zjednoczone mają potencjał wojskowy, aby pokonać każdą irańską próbę zamknięcia handlu morskiego w bogatym w ropę rejonie Zatoki Perskiej i oskarżył Teheran o bezpośrednią odpowiedzialność za zakłócenia żeglugi.

Dodał także na konferencji prasowej w Pentagonie: "Stany Zjednoczone są w pełni przygotowane na wszystkie ewentualności". "Zainwestowaliśmy w możliwości, aby zapewnić, że irańska próba zamknięcia żeglugi w Zatoce będzie czymś, co będziemy w stanie pokonać, jeśli Teheran podejmie decyzję, aby to zrobić." Komentarze Panetty pojawiły się w momencie wzrostu napięcia w tym regionie wokół irańskiego programu jądrowego i groźby zamknięcia strategicznie ważnej Cieśniny Ormuz, jeśli społeczność międzynarodowa nie odwoła sankcji nałożonych na Iran odnośnie handlu ropy.

W międzyczasie zespół ds. bezpieczeństwa, działający na pokładzie amerykańskiego tankowca otworzył ogień z karabinu maszynowego kalibru 50 mm do małej łodzi płynącej pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich po tym, jak ta jednostka nie posłuchała ostrzeżeń i wezwań o odpowiednią zmianę jej kursu. W wyniku tego zajścia został zabity indyjski rybak, a trzech innych zostało rannych. Incydent jest przedmiotem śledztwa. Wypadek ten świadczy o randze i powadze spraw bezpieczeństwa, jaką przykłada administracja amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy. Obawy dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie skłoniły również Pentagon, aby wzmocnić swoją obecność wojskową, ogłaszając w tym tygodniu, że m.in. lotniskowiec USS Stennis przypłynie do Zatoki Perskiej cztery miesiące wcześniej niż planowano, aby utrzymać obecny poziom sił. Jednostka ta inny okręt, który zostanie wycofany, a który pozostałby jedyną grupą uderzeniową w regionie w celu przeciwdziałania Iranowi, wspartą amerykańskim lotnictwem działającym z terytorium Afganistanu.

Amerykańska armia poinformowała we wtorek, że ponad 20 państw będzie uczestniczyć w ćwiczeniach anty-minowych w regionie we wrześniu. Ćwiczenia nie odbędą się w Cieśninie Ormuz. Pentagon zaprzeczył, by manewry miały stanowić bezpośrednie przesłanie dla władz w Iranie. USS Ponce – okręt „baza” (staging base ship), przypłynął do Zatoki wcześniej w tym miesiącu, by wspierać operację odminowywania oraz inne morskie działania na rzecz bezpieczeństwa – poinformowali przedstawiciele amerykańskiego wojska.

Mając powyższe na uwadze, nie dziwi, że Panetta podkreślał, że Waszyngton gotów jest odpowiedzieć na każdy ruch przeciwko zatrzymania handlu morskiego przez Teheran – "Irańczycy muszą zrozumieć, że Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodowa będą oskarżać bezpośrednio Iran i ich surogatów za jakiekolwiek zakłócenia żeglugi w tym regionie”.

Na podst.: www.panarmenian.net

Czytany 4261 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04