środa, 18 lipiec 2012 08:56

Amerykański lotniskowiec w Zatoce cztery miesiące wcześniej

Oceń ten artykuł
(1 głos)

USS_John_C._Stennis,_2007May11  Info ECAG

Według urzędników Pentagonu, amerykański lotniskowiec USS John C. Stennis przypłynie do Zatoki Perskiej cztery miesiące wcześniej niż planowano. Obecność jednostki jest częścią planu Pentagonu wzmacniania amerykańskiej obecności wojskowej w regionie.

USS John C. Stennis wypłynie we wrześniu i pozostanie poza granicami USA aż do lutego 2013 oku. Jak podaje raport CNN Security Clearance po raz pierwszy opisany w zeszłym tygodniu, administracja Obamy i wojsko debatowali, czy zachować drugi okręt w regionie poza mandatem z 2010 roku, który wygasa we wrześniu.

Amerykański sekretarz obrony Leon Panetta zatwierdził rozmieszczenie okrętu na wniosek gen. James`a Mattis`a, szefa Centralnego Dowództwa USA, które nadzoruje amerykańskie operacje wojskowe na Bliskim Wschodzie, jak powiedział rzecznik Pentagonu George Little.

Działania te zasadniczo polegają na tym, aby utrzymać lotniskowce w regionie przez następne kilka miesięcy. Początkowo Panetta chciał, by lotniskowce stacjonowały do końca 2013 oku, ale przyjął bardziej ograniczone działanie z możliwością rozszerzenia ich misji do wiosny.

Do USS Stennis dołączy USS Mobile Bay, a także niszczyciel Paul Hamilton, który popłynie do Zatoki Perskiej z miejsca swojego dotychczasowego stacjonowania na Pacyfiku. Rzecznik prasowy Pentagonu George Little powiedział, ze rozmieszczenie okrętów nie jest odpowiedzią na kryzys w Syrii lub na wzrastające napięcia z Iranem. Sprawa rozchodzi się o „szeroki zakres interesów bezpieczeństwa”. Dodał, że wojsko „jest świadome wyzwaniom jakie narzuca Iran, ale... decyzja nie jest spowodowana wyłącznie wyzwaniom, które narzucił Iran”.

Na podstawie: http://security.blogs.cnn.com/2012/07/16/u-s-decides-to-keep-beefed-up-presence-in-middle-east-waters/
Fot. Wikipedia
Czytany 3417 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04