×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 03 październik 2012 08:55

Rosja w obronie islamu

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

ros_islam  Info ECAG

Twerski sąd rejonowy dla miasta Moskwy wydał zakaz rozpowszechniania na terenie Federacji Rosyjskiej filmu „Niewinność muzułmanów”. 

Wniosek w tej sprawie złożyła stołeczna prokuratura, powołując się na przepisy „o przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”. – Film przedstawia w negatywnym świetle religię islamską i mógłby prowadzić do wzrostu nietolerancji religijnej w Rosji – uzasadniała prokurator Wiktoria Masłowa. Według prokuratury, twórcy tego filmu postawili sobie za cel „utrwalenie opinii o niższości religii muzułmańskiej” oraz „wyższości jednej grupy obywateli nad innymi”, a także „budzenie narodowej i religijnej nienawiści”. Śledczy oparli się m.in. na opiniach Rosyjskiego Instytutu Badań Kultury. Przeciwne stanowisko zajął Komisarz ds. Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej Michaił Odincow, jednak sąd przychylił się do wniosku prokuratury.

Orzeczenie moskiewskiego sądu zostało entuzjastycznie przyjęte przez nie tylko rosyjskich muzułmanów. Liberałów oczywiście razi użycie sądu do ograniczania wolności słowa, jednak w ten sposób państwo rosyjskie dało czytelny sygnał, że – podobnie jak w przypadku zespołu Pussy Riot – będzie stać na straży ładu religijnego w Federacji. Rosja konsekwentnie prezentuje się więc jako jedno z większych państw islamskich świata – co, w oczach muzułmańskiej opinii publicznej, korzystnie odróżnia Kreml od Białego Domu.

(karo)

Czytany 4872 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04