×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 14 listopad 2012 08:49

Rosja ogranicza eksport palladu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

pallad  Info ECAG

Istnieje surowiec, który w 90% jest kontrolowany przez jedno państwo. Nie jest to zwykła substancja, lecz metal szlachetny. To pallad.

Pallad posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w jubilerstwie. W wyrobach jubilerskich stosuje się go jako tzw. „białe złoto". Używa się go do stopów ze złotem. Pierwotnie jubilerzy wykorzystywali do tego platynę, ale ponieważ pallad jest dużo tańszy, a zarazem ma takie same cechy, szybko wyparł z tego procesu poprzedni pierwiastek. Zgodnie z tym podejściem przemysł jubilerski zwiększył w ostatnich latach zapotrzebowanie na pallad o ponad 300%.

Największy jednak popyt na pallad generuje przemysł motoryzacyjny. Stosuje się w produkcji katalizatorów benzynowych. W ostatnim czasie producenci samochodowi zwiększają, w skutek nacisku norm ekologicznych, produkcję samochodów właśnie z silnikami benzynowymi, ograniczając tym samym produkcję silników Diesla. Szacuje się, że w 2012 r. wyprodukuje się dwukrotnie więcej silników z katalizatorem benzynowym niż 10 lat temu. Dodatkowo trwają pracę nad zastąpieniem dużo droższej platyny – niezbędnej do wytworzenia katalizatorów diesla – właśnie palladem. Już w 2004 r. pojawiła się informacja, że firma Umicore opracowała możliwość takowej zamiany, co spowodowało automatyczny wzrost cen palladu o kilkadziesiąt procent. Przyczynił się do tego głównie producent samochodów marki Ford, który błyskawicznie złożył zamówienie, pokrywające 3 letnie wydobycie tego metalu.

Obecnie pallad jest pierwiastkiem aż dziesięciokrotnie rzadziej występującym w przyrodzie niż złoto, a jego popyt często przekracza podaż, jak to możliwe? Otóż zapotrzebowanie rynku, a dokładnie brakujące ok. 30% każdego roku jest uzupełniane z zapasów, poczynionych jeszcze w latach 80. XX w. przez ZSRR. Wielkość tych rezerw jest pilnie strzeżoną tajemnicą Kremla, ale wiele osób twierdzi, że składy są już na wyczerpaniu.

Obecnie świat obiegła wiadomość, że Rosja bardzo silnie ograniczyła eksport tego metalu. Nie wiadomo czy jest to podyktowane faktycznie kończącymi się rezerwami, czy to tylko rezultat próby wywołania radykalnej podwyżki cen tego pierwiastka na giełdach, co faktycznie jest obecnie niemal pewne.

Warto dodać, że Rosja jako swoisty potentat w zakresie posiadania palladu oraz Chiny jako monopolista pierwiastków ziem rzadkich, mogą jeszcze nie raz wstrząsnąć rynkami surowców. Pod tym względem posiadają prawdziwy geopolityczny oręż, którego nikt nie jest obecnie w stanie im wytrącić.


Fot. www.metalelokacyjne.pl

Informacja na podstawie danych z button_75x75_invest_blog

Czytany 5668 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04