×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 13 wrzesień 2012 18:24

Rosja grozi UE?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

bear


  Info ECAG

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko powiedział w środę, 12 września, że Rosja oczekuje, iż priorytetem dla Unii Europejskiej będą wspólne interesy, podczas badania podejrzeń naruszeń przepisów antymonopolowych przez gazowego giganta Gazprom. 

Według RIA Novosti, minister A. Gruszko potwierdził obawy Moskwy, że „śledztwo może mieć wpływ na współpracę energetyczną UE z Rosją, które są podstawą naszych więzi gospodarczych w ciągu ostatnich dziesięciu lat". Podkreślił też, że "Kupowanie gazu wymaga bardzo zrównoważonego podejścia"

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska rozpoczęła śledztwo odnośnie podejrzeń względem naruszenia trzech przepisów antymonopolowych przez rosyjskiego giganta gazowego w Europie Środkowej i Wschodniej, co może wpłynąć na europejską działalność eksportową Gazpromu, wartą blisko 60 mld USD.

Gazprom, uważa, że celem śledztwa KE jest presja na Rosję, aby ta obniżyła ceny gazu. Koncern może dostać grzywnę do 10% rocznych przychodów – około 10 mld euro – jeżeli podejrzenie naruszenia zostanie udowodnione.

W ramach ochrony gazowego giganta, prezydent Władimir Putin podpisał w ostatni wtorek dekret o rozszerzeniu możliwości działań rządu na rzecz wspierania największych rosyjskich firm, które borykają się z dochodzeniami za granicą. Dekret mówi o tym, że część dokumentów może być wydana za zgodą rządu, gdy Kreml uzna daną firmę za strategicznie ważną dla Rosji.

Na podst. Panarmenian.net

Czytany 4979 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04