×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 09 styczeń 2014 09:01

Info ECAG: Nił Uszakow pozostanie merem Rygi

Oceń ten artykuł
(1 głos)

niluszakow  Info ECAG

Nie powiodła się, podjęta przez nacjonalistyczne zjednoczenie „Wszystko dla Łotwy! – Ojczyźnie i Wolności/Ruch na rzecz Niepodległości Narodowej Łotwy” próba odwołania z funkcji mera stolicy, sprawującego ten urząd od 2009 r. Niła Uszakowa. W głosowaniu, które odbyło się 7 stycznia w godzinach popołudniowych, na nadzwyczajnym posiedzeniu rady miejskiej Rygi, opozycja nie uzyskała wymaganej większości głosów.

Nacjonaliści wysunęli jako pretekst dla swojego wniosku zarzut uchylania się przez N. Uszakowa od politycznej odpowiedzialności za tragedię w Centrum Handlowym „Maksim”, gdzie w wyniku zawalenia się dachu 21 listopada 2013 r. zginęły 54 osoby, w tym dwoje obywateli Rosji i obywatelka Armenii, zaś dalszych 39 osób odniosło rany i obrażenia różnego stopnia. W tydzień po tym wydarzeniu, do dymisji podał się ówczesny premier Łotwy Waldis Dombrowskis. N. Uszakow zwołał wówczas nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej, która głosować miała nad pozostawieniem go na stanowisku mera.

Kolejnym zarzutem jest dywersyfikacja cen biletów komunikacji miejskiej w Rydze; od 1 stycznia 2014 r. dla mieszkańców stolicy ich cena uległa znacznemu obniżeniu, dla przybyszów spoza miasta stała się zaś dwukrotnie wyższa. Decyzja ta była szeroko krytykowana przez władze szczebla centralnego i samorządowe władze innych miast, nie została jednak odwołana.

Nił Uszakow jest obywatelem Łotwy rosyjskiego pochodzenia i przewodniczącym mającej poparcie przede wszystkim rosyjskich obywateli Łotwy lewicowej partii Centrum Zgody. Jego wybór na mera Rygi w 2009 r. komentowany był przez rusofobiczne ośrodki na Łotwie i poza jej granicami w tonach histerycznych, jako zagrożenie dla niepodległości Łotwy.

(na podst. ITAR-TASS oprac. Ronald Lasecki)
Fot. tol-nabat.info

Czytany 4095 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04