×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 06 kwiecień 2013 08:01

Nadzwyczajna aktywność geopolityczna Astany

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

kazach_mapa Info ECAG

Kazachstan wyprzedza Rosję w odbudowie więzi z Ukrainą, pośredniczy w rozmowach z Iranem, pośredniczy w sporze Tadżykistanu z Uzbekistanem. Słowem – odgrywa coraz bardziej aktywną rolę nie tylko w regionie, ale na całym eurazjatyckim froncie działań. 

4 kwietnia premierzy Kazachstanu Serik Achmetow i Ukrainy Mykoła Azarow podpisali „mapę drogową” dla obu państw na lata 2013–2014, obejmującą szereg aspektów „strategicznego partnerstwa". Chodzi przede wszystkim o program współpracy w zakresie nauki i techniki na latach 2013–2015, ustalony przez wiceministra edukacji i nauki Kazachstanu Sajata Szajakmetowa i przewodniczącego Państwowej Agencji Nauki, Innowacji i Informatyzacji Ukrainy Wołodymyra Seminożenkę. – Kazachstan jest jednym z pięciu największych partnerów handlowych Ukrainy – zaznaczył premier S. Achemtow wskazując, że rośnie rola wymiany między podmiotami prywatnymi oraz współpracy międzyregionalnej. Ukraińsko-kazachska "Mapa Drogowa-4" ma na celu zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie handlu, energetyki, transportu, budowy maszyn, rolnictwa, eksploracji kosmosu, działalności humanitarnej.

Tymczasem w Ałmacie trwa kolejna runda rozmów „szóstki” (Rosja, USA, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) z Iranem w sprawie programu nuklearnego Teheranu. Władze Republiki Islamskiej jeszcze przed ich rozpoczęciem zaznaczyły jednak, że nie zamierzają rezygnować z dążenia do uznania swej działalności na polu atomistyki za całkowicie pokojową, przy czym są gotowe do uznania wniosków wypracowanych w poprzednich rundach negocjacji w Stambule, Bagdadzie i Moskwie – o ile będzie to uznanie obustronne. Duże nadzieje z rozmowami w Ałmacie wiąże też chiński MSZ – co jasno zaznaczył jego rzecznik Hong Lei. Optymizm rozwiewa natomiast prezydent Barack Obama zapowiadając zaostrzenie sankcji w przypadku niespełnienia przez Iran ultimatum państw zachodnich. Teheran z kolei – jak wiadomo nieoficjalnie – wniósł o złagodzenie wojny ekonomicznej (w tym zakazu obrotu irańskim złotem) w zamian za odstąpienie od technologii wzbogacania uranu przydatnej do celów militarnych i ściślejszą współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. Kazachstan jako gospodarz rozmów i główne państwo regionu – odgrywa znaczą rolę w szczycie, jednak trudno się spodziewać, by stanowisko władz w Astanie było w tym klinczu decydujące.

Większe sukcesy kazachskie władze odnoszą na polu regionalnym. Minister spraw zagranicznych Erlan Idrisow odwiedził Tadżykistan i Uzbekistan namawiając do zgody w sporze o projekt zapory Rogun. Zaangażowanie Astany cieszy się też pełnym poparciem ze strony ONZ. W toku rozmów tadżycki prezydent Emomalii Rahmon zaproponował odwołanie się do niezależnych ekspertyz Banku Światowego odnośnie ekonomicznej zasadności całego przedsięwzięcia. E. Idrisow przyznał z kolei, że w zgodzie z prawem międzynarodowym państwa położone w górnym biegu rzek o znaczeniu strategicznym nie powinny naruszać interesów krajów położonych w biegu dalszym. – Istnieją konwencje międzynarodowe, zgodnie z którymi obie strony powinny usiąść przy stole negocjacyjnym i wypracować wspólnie akceptowany system korzystania z zasobów wodnych – podkreślił szef kazachskiego MSZ. Pomimo swego generalnego poparcia dla Uzbeków – mediację Astany wspierają też Stany Zjednoczone przyjmując do wiadomości fakt, że prezydent I. Karimow odrzuca zaangażowanie organizacji międzynarodowych w rozwiązanie konfliktu, jak i tryb rozmów wielostronnych, np. z udziałem Rosji i Chin.

Czy chodzi o Kijów, Teheran, Duszanbe czy Taszkent – Kazachstan coraz swobodniej czuje się w poważniejszych rolach dyplomatycznych, działając bez uprzedzeń i bez wrogości ze strony tak mocarstw, jak i bliższych i dalszych partnerów. To nie tylko skutek dotychczasowej rozsądnej polityki zagranicznej prezydenta N. Nazarbajewa, ale także rosnącego przekonania, że Astana jest ośrodkiem eurazjatyckiej stabilności na skalę szerszą niż tylko lokalna.

(karo)

Czytany 5624 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04