Konflikt na Ukrainie okiem amerykańskich think-tanków. Kluczowa rola Polski?
Info ECAG
Prezentujemy poniżej konflikt na Ukrainie oczyma amerykańskich ośrodków „pozarządowych” w postaci najważniejszych części dokumentu pt. „Preserving Ukraine’s Independence, Resisting Russian Aggression: What the United States and NATO Must Do” autorstwa Ivo Daaldera, Michele Flournoy, Johna Herbsta, Jana Lodala, Stevena Pifera, Jamesa Stavridisa, Strobe’a Talbotta i Charlesa Walda. Dokument ten został opublikowany wspólnie przez trzy amerykańsie think-tanki: Atlantic Council, Brookings Institution i Chicago Council on Global Affairs pod koniec stycznia br. Jest on o tyle istotny, że potencjalna realizacja wniosków płynących z jego lektury może spowodować, wbrew deklaracjom jego autorów, poważną eskalację konfliktu zbrojnego na obszarze Ukrainy wschodniej i to na skalę kontynentalną. Ponadto dokument ten należy interpretować w kategoriach obecnych trendów panujących w kręgach amerykańskich względem Europy Środkowej.
Założyciel „Ajdaru” wzywa do pokoju
Info ECAG
Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Melnyczuk, były komendant ochotniczego batalionu „Ajdar”, który walczy w Donbasie po stronie Kijowa, niespodziewanie wezwał do wznowienia rozmów pokojowych.
Kosowska gra o tron
Info ECAG
Kosowo nie słynie z politycznej stabilności, a od kilku dni jego stolica znowu stała się widownią krwawych zajść. Choć wielotysięczne manifestacje w Prisztinie, brutalnie tłumione przez policję (z udziałem polskiego kontyngentu sił bezpieczeństwa) odbywają się zarówno pod hasłami ekonomicznymi, jak i etnicznymi – to obserwatorzy są zgodni, że chodzi po prostu o wewnętrzną rozgrywkę o władzę między głównymi albańskimi ugrupowaniami.
Ukraińcy masowo unikają mobilizacji
Info ECAG
Z wielkimi oporami przebiega rozpoczęta 20 stycznia czwarta fala mobilizacji na Ukrainie. Poborowi masowo uchylają się od obowiązku służby, uciekając za granicę lub ukrywając się. Dotyczy to zwłaszcza Zachodniej Ukrainy, gdzie dochodzi na tym tle do zamieszek. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział ułatwienia dla licznie uciekających do Federacji Rosyjskiej Ukraińców w wieku poborowym.
Program greckiej SYRIZY
Info ECAG
Zwycięstwo Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji 25 stycznia nasuwa okazję do bliższego zainteresowania się programem i tożsamością tego ugrupowania. Krokiem w tym kierunku niech będzie przedstawienie programu Syrizy, udostępnionego na jej oficjalnej stronie internetowej, ogłoszonego zaś na Międzynarodowych Targach w Tesalonikach 15 sierpnia 2014 r.
Krym znacjonalizował kompanię energetyczną Achmetowa
Info ECAG
W środę 21 stycznia Rada Państwa Republiki Krymu dokonała nacjonalizacji kompanii DTEK „Krymenergo”, należącej do ukraińskiego holdingu energetycznego DTEK, którego właścicielem jest znany ukraiński oligarcha Rinat Achmetow.
Konrad Rękas dla Głosu Rosji nt. wypowiedzi ukraińskiego premiera
Info ECAG
13 stycznia ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Konrad Rękas udzielił krótkiego wywiadu rosyjskiej stacji radiowej Głos Rosji. W swojej wypowiedzi odniósł się do ostatniego stwierdzenia premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka w kwestii przebiegu II wojny światowej.
Cała treść rozmowy znajduje się TUTAJ.
Rosja wspomoże Ukrainę dostawami energii i węgla
Info ECAG
„Ukraińska Prawda” poinformowała, że władze Federacji Rosyjskiej postanowiły w trudnej sytuacji ekonomicznej wesprzeć Ukrainę dostawami energii elektrycznej i węgla na preferencyjnych warunkach.
Wiktor Juszczenko krytycznie o Euromajdanie
Info ECAG
Były prozachodni prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko udzielił wywiadu gazecie „Ukraińska Prawda”, w którym wyjaśnił przyczyny swojego dystansu wobec wydarzeń na Majdanie sprzed roku. Przekonuje, że przewidział, iż ambicje polityków wiodących prym na Euromajdanie doprowadzą do niekorzystnych dla kraju skutków.
Czy Ameryka straci Azerbejdżan?
Info ECAG
Zwiększa się nacisk Waszyngtonu na Baku w sprawie „demokratyzacji” i „poszanowania praw człowieka”. Azerbejdżańskie władze faktycznie podjęły dialog z opozycją, zastrzegając jednak, że wewnętrzne problemy zamierzają rozwiązywać same. A przy okazji administracja prezydenta Ilhama Alijewa zastanawia się jak dołączyć do nowokształtującego się porozumienia rosyjsko-tureckiego i jak wkomponować w nie własne priorytety, jak TANAP – Gazociąg Transanatolijski.