piątek, 17 sierpień 2012 14:21

Izrael: Jesteśmy skłonni do ataku na Iran

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Michael_Oren  Info ECAG

Michael Oren – izraelski ambasador w Waszyngtonie – powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że Izrael jest skłonny do zniszczenia irańskiej infrastruktury atomowej, nawet jeśli miało by to opóźnić prace nad programem nuklearnym tylko o kilka lat.

"Jeden, dwa, trzy, cztery lata to długi okres na Bliskim Wschodzie – proszę zobaczyć, co stało się przez ostatni rok” – odniósł się izraelski dyplomata w ten sposób do wstrząsów w arabskim świecie. „W przeszłości działaliśmy na założeniu, że możemy zyskać na czasie”. M. Oren podał przykład izraelskiego uderzenia na iracki reaktor jądrowy w 1981 roku – „Chcieliśmy zyskać opóźnienie między jednym a dwoma latami w pracach nad tym programem. Do dzisiaj Irak nie ma broni atomowej”. Zapytany o to, czy wybory prezydenckie w USA mają wpływ na te plany oraz kiedy i czy w ogóle wybuchnie konflikt, przedstawiciel Izraela odpowiedział „Sprawą nie są wybory prezydenckie, sprawa polega na tym, czy zgadzamy się ze sobą, że irański program nuklearny osiągnął punkt krytyczny. Czy [Irańczycy] są już zdolni do poskładania elementów niezbędnych do zbudowania broni atomowej? Większa część [irańskiego] programu nuklearnego została przeniesiona do pod ziemię, co uniemożliwia Izraelowi skuteczne jej zaatakowanie i zastopowanie programu. To są najważniejsze czynniki”. Odpowiadając dalej na pytania czy Izrael wykorzystał już wszystkie kroki dyplomatyczne, by powstrzymać irański program atomowy, M. Oren stwierdził: „Iran nie chce nawet z nami rozmawiać. Nie chcą nawet wypowiadać nazwy Izrael. Nigdy nawet nie dopuszczają możliwości, by mówić, że celem istnienia irańskiego reżimu jest zniszczenie Izraela [...] Iran chce naszego unicestwienia”. Mówiąc dalej podkreślił, że „...irańska broń atomowa jest egzystencjalnym zagrożeniem Izraela. Nie tylko my o tym mówimy. Oni też to mówią. Potwierdzają to”.

Również w środę, na łamach New York Times Uzi Dayan – były szef izraelskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa – mówił, że istnieje jeszcze czas, aby przekonać premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Ehuda Baraka, aby przełożyli atak na Iran. U. Dayan potwierdził gazecie, że spotkał się z E. Barakiem i B. Netanjahu, rozmawiał z nimi przez ponad godzinę. Jednocześnie stwierdził, że rząd nie podjął jeszcze decyzji o ataku, ale będzie zmuszony do tego przed listopadem tego roku. Powiedział też, że znając ich obu „decyzję o ataku podejmą tylko wtedy, jeśli uznają, że to ostateczność”.

Na podstawie Mehr News Agancy Ali Chamenei – najwyższy przywódca religijny Iranu – określając retorykę między Iranem a Izraelem, stwierdził, że wierzy w to, że „fałszywy syjonistyczny (reżim) zniknie z krajobrazu geograficznego”.


Na podst. Jpost.com, bloomberg.com, businesswek.com
Pełny tekst romowy z ambasadorem M. Orenem znajduje się TUTAJ
Fot. bloomberg.com
Czytany 5849 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04