×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 22 sierpień 2012 11:07

Kolejna sesja MAEA w sprawie irańskiego programu nuklearnego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

MAEA  Info ECAG

24 sierpnia 2012 roku odbędzie się kolejna sesja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, której celem będą "dalsze dyskusje nad strukturą podejścia w celu rozwiązania zaległych kwestii", dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Ali Asqar Soltaniyeh – stały przedstawiciel Iranu przy MAEA poprowadzi irański zespół, podczas gdy ONZ będzie reprezentowane przez Głównego Inspektora MAEA Hermana Nackaertsa i zastępcę dyrektora generalnego ds. politycznych Rafaela Grossiego. Iran zawsze podkreślał swoje zaangażowanie o nieproliferacji broni jądrowej (NPT), jak również zasad i przepisów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Władze w Teheranie ogłosiły, że starają się znaleźć odpowiednie mechanizmy w celu rozluźnienia prawnych i technicznych obaw Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odnośnie irańskiego programu atomowego, mając jednak nadzieję, że w międzyczasie w kraju współpraca z MAEA nie będzie odbywać się pod wpływem politycznych celów.

Teheran od zawsze prosił MAEA i państwa zachodnie do porzucenia politycznych insynuacji wobec irańskiego programu nuklearnego i współpracę od strony technicznej i prawnej. Tymczasem Waszyngton i jego zachodni sojusznicy oskarżają Iran o próby rozwoju broni jądrowej pod przykrywką cywilnego programu jądrowego. Warto też podkreślić, że do tej pory nigdy Zachód nie przedstawił żadnego dowodu potwierdzającego te zarzuty. Iran konsekwentnie odrzuca te oskarżenia, podkreślając, że jego program nuklearny jest przeznaczony wyłącznie do celów pokojowych. Władze w Teheranie podkreślały również, że ich kraj zawsze prowadził badania cywilne na użytek wzrastającej liczby ludności, zwłaszcza, że źródła paliwa kopalnego w końcu wyczerpią się.

Pomimo przepisów zawartych w traktacie o nie rozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), uprawniających każde państwo członkowskie, w tym Iran, do wzbogacania uranu, Teheran został objęty czterema rundami sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, których celem jest wymuszenie na irańskich władzach, by te zrezygnowały ze swojego prawa wzbogacania uranu – podaje na swoich stronach agencja FARS.

Teheran odrzucił żądania Zachodu, uważając je za polityczne i nielogiczne, podkreślając, że sankcje i naciski jedynie konsolidują Irańczyków i państwowe starania nad kontynuacją obranej polityki. Obserwatorzy polityczni uważają, że Stany Zjednoczone pozostawały w konflikcie z Iranem głównie przez niezawisły i „domowy” charakter irańskiej technologii nuklearnej, co daje Islamskiej Republice potencjał, aby stać się światową potęgą  i jednocześnie wzorem do naśladowania dla innych państw trzeciego świata.

Agencja jednak nie podaje do wiadomości, że Iran większą część elementów programu atomowego przeniósł do podziemi obawiając się konfliktu z Izraelem i USA. Nie podaje również, że panuje powszechna niewiedza co do możliwości jakie osiągnął Teheran odnośnie wzbogacania uranu. Uran wysoko wzbogacony posiada większą niż 20% koncentrację izotopów 235U lub 233U. Materiał rozszczepialny w broni jądrowej zwykle zawiera 85% lub więcej 235U jest określany jako bojowy, w odróżnieniu od surowego, nieefektywnego, z punktu widzenia zastosowania militarnego, o koncentracji 20%.

Na podst.: http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9104254831

O polityce państw zachodnich względem działalności MAEA przeczytaj:

Mohamed ElBaradei: Gra pozorów. Arsenał nuklearny a dyplomacja

Czytany 5238 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04