×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 20 wrzesień 2012 09:45

Irańsko-pakistański gazociąg bliski ukończenia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

gaz  Info ECAG

Gazociąg wart wiele miliardów dolarów, przez który będą przepływać bogate zasoby energetyczne z Iranu do Pakistanu, zostanie wkrótce zakończony, powiedział w środę pakistański ambasador w Teheranie Khaled Aziz Baqer.

"Część potrzeb energetycznych Pakistanu będzie dostarczane przez Iran w najbliższej przyszłości poprzez gazociąg i elektrownie, które wkrótce zostaną ukończone" – powiedział Aziz Baqer na spotkaniu z generalnym gubernatorem prowincji Khorassan Razavi – Mahmudem Salahim w północno-wschodniej części Iranu. Opisał także poziom więzi między Iranem i Pakistanem jako pożądane i oznajmił, że jego kraj z entuzjazmem podchodzi do inwestycji w prowincji Khorassan Razavi i innych częściach Iranu.

Zapotrzebowanie na gaz ziemny w Pakistanie przekroczyło podaż w ostatnich latach, co stawia istniejące rezerwy pod ogromną presją. Całkowite zużycie gazu ziemnego w kraju wynosi 3480 mln m3 dziennie, z czego sektor energetyczny konsumuje dziennie 959 m3, 747 konsumowane jest w sektorze gospodarstw domowych. Tymczasem 578 mdziennie gazu jest zużywane przez przemysł nawozów sztucznych, 4 m3 dziennie w przemyśle cementowym. Natomiast 107 m3 dziennie zużywa się do celów komercyjnych. 327 m3 dziennie jest konsumowana przez butle CNG, które instalowane są w produkowanych pojazdach w Pakistanie.

Gazociąg, który będzie liczyć 2700 km ma dostarczać gaz do Pakistanu i Indii, które cierpią na brak źródeł energii. Jednak przedstawiciele Indii nie wzięli udziału w ostatnich rozmowach. W ubiegłym roku Iran i Pakistan zadeklarowali sfinalizować porozumienia dwustronnie, jeśli Indie nadal nie będą uczestniczyć w spotkaniach.

Zgodnie z propozycją projektu, rurociąg rozpocznie się od strefy energetycznej Assalouyeh na południu Iranu i rozciągać się będzie na odcinku 1100 km. W Pakistanie, będzie przechodzić przez Beludżystan i Sindh ale urzędnicy podkreślają, że trasa może ulec zmianie, jeśli Chiny zgodzą się na udział w projekcie.

Gaz będzie dostarczany z pola South Pars. Początkowa zdolność rurociągu będzie wynosić 22 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, która ma być później zwiększona do 55 miliardów m3. Koszt inwestycji wyniesie 7,4 miliarda USD.

Na podst. http://english.farsnews.com

Czytany 4273 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04