poniedziałek, 30 lipiec 2012 14:07

Irańska ofensywa dyplomatyczna w Iraku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lud_mudzached  Info ECAG

Terrorystyczna organizacja Mojahedin-e Khalq Organization (MKO, zwana również Orhanizacją Ludowych Mudżahedinów Iranu), nie posiada nawet niewielkiego wpływu na przyjazne więzi pomiędzy Iranem a Irakiem – stwierdził w poniedziałek wiceprzewodniczący komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Iranu Seyeda Ahmad Reza Dastqeib. Jego zdaniem "Implozja grupy MKO nie jest w stanie wpłynąć na przyjazne stosunki między Iranem a Irakiem".

"Biorąc pod uwagę fakt, że grupa terrorystyczna MKO rozpadła się na drobne elementy i nie jest ciężarem w porównaniu do potęgi i siły Islamskiej Republiki Iranu, nie jest priorytetem polityki zagranicznej irańskich urzędników pokojowych więzi i stosunków z Irakiem". Zauważył także, że iraccy urzędnicy postanowili wypędzić grupę terrorystyczną z kraju, jednocześnie podkreślając, że nie ma więcej miejsca w Iraku dla MKO. Wcześniej w tym miesiącu iracki premier Nuri al-Maliki i przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Iraku Martin Köbler zgodzili się położyć kres obecności MKO w Iraku, zgodnie z terminami dokumentu ogłoszonego w zeszłym roku.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez biuro premiera, iracki premier spotkał się z przedstawicielem ONZ w jego biurze. Podczas spotkania obie strony podkreśliły znaczenie współpracy i koordynacji między rządem irackim i ONZ, aby pomóc Irakowi wykonywać powierzone mu zadania. Omówili również kwestie będącą przedmiotem wspólnego zainteresowania.

MKO, którego głównym bastionem jest w Irak, jest na czarnej liście przez większość społeczności międzynarodowej, w tym w Stanach Zjednoczonych. Przed wstępem do rokowań pokojowych przez UE, MKO było na liście Unii Europejskiej organizacji terrorystycznych, podlegających unijnej liście zamrożenia aktywów. Jednak lider MKO, Maryam Radżawi, który ma rezydencję we Francji, regularnie przebywał w Brukseli i pomimo zakazu cieszył się pełną wolnością w Europie.

MKO ma na koncie klika zabójstw i zamachów bombowych w Iranie. Kilku unijnych parlamentarzystów ostro skrytykowało w ostatnim liście, decyzję brytyjskiego sądu o usunięciu MKO z brytyjskiej listy organizacji terrorystycznych. Podkreślili również, że grupa nie posiada poparcia społecznego w Iranie ze względu na ich rolę we wspieraniu Saddama Husajna w Iraku w wojnie z Iranem (1980-1988).

Wielu członków MKO opuściło organizację terrorystyczną, podczas gdy większość z tych, którzy pozostali, otwarcie mówią się, że boją się odejść pod groźbą tortur. Grupa została założona w 1960 roku. Jej ideologia zawiera mieszane elementy islamu i stalinizmu. Uczestniczyła w obaleniu szacha Iranu w 1979 roku, później zaś jej działalność była wspierana przez USA. Przed rewolucją MKO przeprowadza ataki i dokonywała zabójstw w Iranie i na Zachodzie.

Grupa zaczęła swoją działalność terrorystyczną od mordowania cywilów i urzędników po irańskiej rewolucji, dążąc do przejęcia kontroli nad nowo powstałą Republiki Islamską. Zabiła kilku nowych irańskich liderów w pierwszych latach po rewolucji, w tym ówczesnego prezydenta, Mohammad Ali Rajayee, premiera Mohammada Javada Bahonara i szefa sądownictwa Mohammada Hosseiniego Beheshti, którzy zginęli w zamachach bombowych, przeprowadzonych przez członków MKO w 1981 roku.

Grupa znalazła schronienie w Iraku w 1986 roku, gdzie znalazła się pod opieką Saddama Husajna, pomagając irackiemu dyktatorowi tłumić powstania Szyitów i Kurdów. Grupa terrorystyczna dołączyła do armii Saddama podczas wojny z Iranem i pomogła Saddamowi w mordowaniu tysięcy irańskich cywilów i żołnierzy, w czasie gdy Irak był wspierany przez USA.

Fot. znak Mudżahedinów Ludowych Iranu/Wikipedia

Czytany 3807 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04