sobota, 28 lipiec 2012 13:10

Iran wysyła marynarkę wojenną, aby bronić swoich interesów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nazzeri  Info ECAG

Dowódca Korpusu Gwardii Rewolucji Islamskiej (IRGC – Iranian Revolution Guard Corps) gen. Mohammad Nazzeri powiedział, że irańskie siły morskie zapewniają bezpieczny przepływ dla irańskich statków handlowych nawet poza równikiem – infomuje z Teheranu FNA.

Dowódca specjalnych jednostek irańskiej powiedział, że siły morskie Pasdaranu jako pierwsze irańskie siły morskie zostaną wysyłane do Zatoki Adeńskiej do konfrontacji z piractwem morskim. Podkreślił też, że IRGC zrealizowali 117-dniową misję antypiracką w regionie, a później zostały zastąpione z irańskimi siłami morskimi.

Dowódca pochwalił IRGC za wypełnienie w misji antypirackiej, i powiedział: "Podczas misji, oraz kilku operacji, piratom nie udało się porwać irańskich statków". Nazzeri podkreślił, że siły specjalne Pasdaranu nigdy nie przestały pełnić antypirackej misji od tamtego momentu, i stwierdził że: "Nasze misje poza linią równikową, wzrosły, a nasze siły są tam, aby zapewnić bezpieczny przepływ dla tych statków, które należą do Islamskiej Republiki".

Irańskie siły morskie prowadziły antypirackie patrole w Zatoce Adeńskiej od listopada 2008 r., kiedy somalijscy napastnicy porwali wyczarterowany irański statek towarowy, Delight MV u wybrzeży Jemenu.

Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, poszczególne kraje mogą wysyłać swoje okręty wojenne do Zatoki Adeńskiej i wód przybrzeżnych Somalii przeciwko piratom, nawet wbrew decyzjom somalijskiego rządu w kwestii wpływania na wody terytorialne tego kraju w celu ścigania somalijskich piratów morskich.

Zatoka Adeńska łączy Ocean Indyjski z Kanałem Sueskim i Morzem Śródziemnym – to jeden z najważniejszych na świecie korytarzy transportu nośników energii, zwłaszcza że przez Zatokę Perską przepływają tankowce z irańską ropą w kierunku Zachodu przez Kanał Sueski.

Na podst. http://english.farsnews.com

Czytany 3777 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04