×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 19 październik 2012 13:32

Iran polepsza stosunki z Turcją

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Turkey-Iran  Info ECAG

Iran odrzucił w ostatnie doniesienia mediów, że stosunki między Teheranem a Ankarą pogorszyły się z powodu różnych wizji w kwestii syryjskiego kryzysu. Władze irańskie podkreśliły, że dobre więzi i współpraca między dwoma sąsiadami znajduje się na identycznym poziomie, jak w przeszłości.

Irańska ambasada w Ankarze w środę odrzuciła doniesienia, że jej dyplomacja odnośnie Syrii ma negatywny wpływ na przyjazne stosunki między Islamską Republiką Iranu a Republiką Turcji. W liście protestacyjnym do dyrektor zarządzającej tureckim miesięcznikiem "Middle East Trade" ambasada Iranu napisała, że artykuł opublikowany przez ten magazyn, o irańsko-tureckich więziach, jest nieprawdziwy.

W wydaniu październikowo-wrześniowym w tym piśmie stwierdzano, cytując jednego z wykładowców uniwersyteckich, że irańsko-tureckie stosunki uległy zmianie ze względu na różnice w dyplomacji odnośnie Syrii. Ambasada irańska w liście podkreśla, że Iran zawsze stosował wszystkie swoje możliwości w celu polepszania więzi z państwami w regionie. Starał się także wspierać ich rządy w trudnych dla nich czasach i pomagać w tworzeniu pokoju i stabilności w regionie.

Ambasada podkreśliła również, że więzi pomiędzy Teheranem a Ankarą, rozwinęły się w ostatnich latach, po tym jak Iran stał się największym partnerem handlowym Turcji w świecie islamskim. Handel pomiędzy Turcją a Iranem radykalnie wzrósł w ciągu ostatniej dekady. Turcja była piątym największym klientem Iranu odnośnie zakupu ropy naftowym w 2011 r., nabywając ok. 200 tys. baryłek dziennie, co stanowiło blisko 30% całkowitego tureckiego importu i ponad 7% irańskiego eksportu ropy.

W październiku ubiegłego roku, irańskie i tureckie władze na spotkaniu w Ankarze omawiały sposoby dalszego rozwoju wzajemnej współpracy między oboma krajami w sektorze tranzytu i transportu. Podczas spotkania w Ankarze, ambasador Iranu w Turcji Bahman Hosseinpour i turecki minister transportu i komunikacji Binali Yildirim, wezwali do dalszych wysiłków, aby rozwinąć więzi szczególnie w dziedzinie transportu i komunikacji, jako głównego czynnika rozwoju wszystkich relacji między dwoma sąsiedzkimi krajami.

Obaj podkreślili również konieczność silniejszych relacji i realizacji planowanego wzrostu wzajemnej wymiany handlowej do 30 mld USD do roku 2015.

Czytany 4516 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04