×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

niedziela, 28 październik 2012 15:26

Iran odwołuje wizytę Parlamentu Europejskiego

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Iran_mapkaInfo ECAG

Iran anulował wizytę delegacji Parlamentu Europejskiego do Teheranu, gdy grupa zwróciła się z prośbą o możliwość zobaczenia się z dwoma irańskimi aktywistami, którym UE przyznała prawa do nagrody – potwierdziła rzeczniczka PE Satu Helin w sobotę, 27 października.

Decyzja nastąpiła po tym jak wysocy rangą urzędnicy PE powiedzieli, że chcieliby się spotkać z laureatami tej nagrody. W piątek Parlament Europejski przyznał nagrodę imienia Sacharowa za działalność na rzecz praw człowieka i wolności myśli, adwokat Nasrin Sotoudeh i filmowcowi Jafarowi Panahiemu.

"Po zapoznaniu się z nowymi warunkami, Irańczycy postanowili anulować" – powiedziała Reutersowi rzeczniczka Parlamentu Europejskiego Satu Helin. Delegacja miała ustaloną podróż do Teheranu od 27 października do 2 listopada.

Irańska agencja informacyjna Mehr zacytowała irańskiego urzędnika, który powiedział że delegacja PE stwierdziła, że "warunkiem wstępnym" wizyty są rozmowy z N. Sotoudeh i J. Panahi. Zgodnie ze słowami agencji Mehr "Europejska delegacja parlamentarna chciała odwiedzić dwóch irańskich więźniów politycznych i dać im nagrodę" – powiedział Hossein Sheikholeslam, doradca parlamentu Iranu ds. międzynarodowych – "Iran nie zgadza się z tym warunkiem".

Więzy między Iranem a Europą są coraz bardziej napięte ze względu na sporny program nuklearny Teheranu. Jednak spotkania europejskich i irańskich urzędników miały otworzyć kolejną linię komunikacji, w tym z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego – jednak PE ma niewielki wpływ na to, co dzieje się w Iranie.

Kraje zachodnie oskarżają Iran o próby stworzenia bomby atomowej. Teheran zaprzecza i twierdzi, że jego program jest wyłącznie do celów pokojowych.

Na podst. Panarmenian.net


Czytany 5895 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04