×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 05 wrzesień 2012 10:15

Embargo na irańską ropę kosztowało UE 7 mld dolarów - w ciągu 2 miesięcy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

oil_dollar  Info ECAG

Podczas gdy średnia cena ropy wynosiła 95 dolarów za baryłkę ropy w czerwcu (miesiąc przed tym jak UE wprowadziła sankcje w życie), obecna cena wzrosła do 102.5 dolarów i 107,5 dolarów po dwóch miesiącach od wdrożenia embarga.

Europejscy urzędnicy wprowadzili sankcje na całkowitą objętość importu ropy do UE z Iranu, która wynosiła 11mln baryłek dziennie. Podczas gdy członkowie Unii Europejskiej płacili w sumie 32.4 mld dolarów za import 11 mln baryłek ropy do 31 czerwca, po wprowadzeniu byli zmuszeni płacić 35 mld dolarów w lipcu i 36,7 mld w sierpniu na tej samej objętości ropy.

Szacunki pokazują, że UE zapłaciła o 6.9 mld dolarów więcej za zakup tej samej ilości ropy w ciągu dwóch miesięcy od nałożenia embarga.

 

UE wyegzekwowała sankcje wobec irańskiej ropy od 1 lipca. 27 państw co stanowiło około 18% eksportu irańskiej ropy – zapowiedziały, że wszystkie kontrakty powinny być zakończone do tej daty. Eksperci wcześniej ostrzegali, że zakaz na sprzedaż surowca z Teheranu wyrządzi ogromne straty dla całego rynku energii na świecie, szczególnie w Europie, gdzie kilku członków UE chyli się ku upadłości i wkrótce mogą ogłosić zapaść gospodarczą.

"Cały międzynarodowy system gospodarczy będzie poważnie nadwyrężony przez sankcje naftowe wobec Iran"
powiedział w czerwcu dla FNA członek parlamentarnej Komisji ds. Energii, dodając, że "Energia jest tak ważna w świecie, że cały światowy system gospodarczy ucierpi przez sankcje i jeśli Europejczycy będą kontynuować (obecny) trend (embarga), Iran z pewnością znajdzie drogę do alternatywnych rynków zbytu" .

Przypominając szczególną pozycję geograficzną Iranu w regionie i na świecie i jego bliskość do energochłonnych rynków, podkreślił że Teheran może sprzedać swoją ropę przy niższych kosztach w porównaniu z dalszymi dostawcami i z tego powodu może mieć więcej pieniędzy przez zamianę dostaw ropy na inne środki.

Iran jest drugim największym producentem ropy w OPEC, wytwarzając ok. 4 mln baryłek ropy dziennie. Krajowe zasoby wydobywcze ropy szacowane są na ponad 137 mld baryłek czyli 12% światowych rezerw.

źródło: http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9106061768

Czytany 5707 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04