wtorek, 07 sierpień 2012 11:30

Bank Standard Chartered współpracował z Iranem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

dollar_lib  Info ECAG

Zgodnie ze zjadliwym raportem nadzoru finansowego z Nowego Jorku, brytjski Standard Chartered Bank prowadził nieuczciwą jednostkę banku, która współpracowała z rządem Iranu, aby ukryć ponad 250 mld USD w nielegalnych transakcjach w ciągu prawie dziesięciu lat. Raport ten może doprowadzić do większej kontroli banków w Wielkiej Brytanii.

Według raportu, wykonanego przez Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYSDFS), kiedy bank był ostrzegany przed transakcjami z Iranem przez amerykańskich urzędników, kierownictwo Standard Chartered odpowiedziało: "Pieprzeni Amerykanie, kim wy jesteście żeby mówić nam, całemu światu, że nie będziemy współpracować z Irańczykami".

Bank oskarża się o wykonanie blisko 60 tys. transakcji między 2001 a 2007 rokiem. Jeśli zarzuty się potwierdzą, bank nie będzie mógł prowadzić transakcji z amerykańskimi instytucjami finansowymi. Nadzorcy finansowi zażądali spotkania z przedstawicielami banku 15 sierpnia, a zaledwie w kilka godzin przed rozpoczęciem handlu swoimi akcjami w Hong Kongu. Bank kategorycznie podkreślił, że „zdecydowanie odrzuca stanowisko lub obraz faktów jaki został przedstawiony”.

Akcje i udziały w brytyjskim banku spadły w ostatnich sekundach sesji giełdowej, gdyż oskarżenia; oskarżenia zostały opublikowane nas chwilę przed zamknięciem giełdy w Londynie. Akcje spadły o 6% do 14,70 funta, a to oznacza największy spadek w FTSE 100 (Finantial Times Stock Exchange – indeks akcji 100 największych spółek giełdowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie).

Atak na Standard Chartered – który został oskarżony przez USA o „umyślne i skandaliczne łamanie prawa” – może być dotkliwym ciosem dla reputacji banku, który ostatniej nocy został uznany za jeden z najbardziej solidnych i stabilnych banków w Londynie, po wykupieniu długów listy banków (bailout) za pieniądze podatników w 2008 roku. Oskarżenia łączą się ze skandalem innego brytyjskiego banku HSBC, któremu udowodniono pranie brudnych pieniędzy.

27-stronnicowy raport wymienia, że bankierzy Standard Chartered pomagali Irańczykom omijać amerykańskie sankcje nałożone na ten kraj. Benjamin Lawsky, dyrektor NYSDFS, powiedział także, że filia banku w Nowym Jorku prowadziła także interesy z innymi państwami, na która USA nałożyło sankcje jak np. Libia, Birma i Sudan.

Transakcje finansowe z Iranem zostały objęte sankcjami przez USA w 1979 roku. Ograniczone i głęboko analizowane transakcje znane jako „U-turns”, pozwoliły na przepływ kapitału dopóki, dopóty pieniądze nie trafiały do irańskich banków. W 2008 roku Departament Skarbu USA odwołał możliwość transakcji U-turn, ponieważ Iran był podejrzewany o wykorzystywanie swoich banków do finansowania prac nad bronią atomową, programów rakietowych oraz siatek terrorystycznych takich, jak Hamas i Hezbollah.

Lawsky twierdzi, że Standard Chartered prowadził operację Projek Gazela, w której pomagał irańskim bankom wpłacać pieniądze za pośrednictwem amerykańskiego systemu finansowego. Przypuszczalnie bank usunął specjalne kody, by ukryć transakcje z Iranem. Departament Usług Finansowych oświadczył, że „Działania banku Standard Chartered pozostawiły amerykański system finansowy podatny na terrorystów, handlarzy bronią, porwania, handel narkotykami i pomoc skorumpowanym reżimom, oraz pozbawił śledczych kluczowych informacji do śledzenia wszelkiego rodzaju działalności przestępczej. W skrócie bank Standard Chartered funkcjonuje na zasadach nieuczciwej instytucji”.

W jednym z przykładów z 2001 roku, wymienionym w raporcie, operacje Standard Chartered prowadzone były przez irański bank centralny CBI/Markazi. Dotyczyły one codziennej sprzedaży ropy przez National Iranian Oil Company. Przy czym Irańczycy ostrzegli bank, że ujawnienie ich tożsamości mogłoby spowodować „niedopuszczalne opóźnienia w funduszach rozliczeniowych”. Ponadto, dokument stwierdza, że brytyjska instytucja finansowa „spiskowała z irańskimi klientami w celu dezinformacji oddziałów w Nowym Jorku przez usuwanie lub przeinaczanie danych za pomocą przelewów, które mogłyby zidentyfikować irańską stronę”.

Standard Chartered utrzymuje, że działał zgodnie z przepisami, podkreślając, że w 99,9% transakcji dotyczących Iranu, bank zastosował się do regulacji.

Na podst. http://www.guardian.co.uk/business/2012/aug/06/standard-chartered-iran-transactions

Czytany 4319 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04