czwartek, 12 lipiec 2012 13:35

Atak na Iran? Decyzja już zapadła...

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

vessel Info ECAG

NATO, które głosi, że nie będzie się angażować w syryjskim konflikcie oraz Rosja, która głosuje, by blokować zagraniczne akcje militarnej przeciwko reżimowi al-Asada, wysyłają duże siły morskie na wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego, naprzeciw syryjskich wybrzeży. Flotylla, która posiada co najmniej 11 okrętów wojennych odłączyła od baz na Morzu Czarnym, Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim i płynie ku syryjskim wybrzeżom na manewry wojskowe. 

W odpowiedzi NATO wysłało swoją Grupę Morskiego Reagowania na ten sam obszar morski, gdzie także są już okręty izraelskie. Zachód również zwiększył liczbę lotów nad Morzem Śródziemnym z bazy lotniczej w Niemczech Geilenkirchen.

Te zaktywizowane działanie manewrów militarnych oficjalnie tłumaczy się dużymi powietrzno-morskimi ćwiczeniami, które Syria rozpoczęła 8 lipca w niedzielę, których celem jest symulowanie agresji zewnętrznej. Jest to ciąg ćwiczeń wzorowany na Iranie, który przeprowadza manewry wojskowe symulując pozorowane odpieranie ataków ze strony Zachodu i Izraela. Ćwiczenia rozpoczęły się wystrzeleniem rakiet ziema-morze symulując obronę wybrzeża przed nadciągającymi jednostkami wroga i próbą ich lądowania.

W tym samym czasie Iran przeprowadza ćwiczenia obrony rakietowej na południu w celu odparcia pozorowanej agresji z kierunku Zatoki Omanu i Zatoki Adeńskiej, gdzie rozlokowane są amerykańskie jednostki powietrzne.

Wojskowe źródła DEBKA podają, że są to pierwsze symulowane i skoordynowane syryjsko-irańskie manewry wojskowe, dla przygotowania odparcia ataku zaawansowanego technicznie wroga. Jest to zsynchronizowany plan, który został opracowany w Damaszku. Chociaż te skoordynowane manewry prezentowane są jako odpieranie zagranicznej interwencji w syryjskim konflikcie, źródła DEBKA donoszą, że są one w rzeczywistości przygotowaniem się do potencjalnego ataku USA na irański program jądrowy, który teraz przewiduje się w Zatoce Perskiej, a europejskie kwatery wojskowe przygotowują się do podjęcia działań w październiku – trzy miesiące od tego momentu.

Wysokiej rangi saudyjscy książęta wraz z ich agencjami wojskowymi i agencjami wywiadu, szczerze wyznali urzędnikom arabskim i zachodnim w czasie ostatnich wizyt w Rijadzie, że USA i prawdopodobnie Izrael też, są na skraju wojny z Iranem. „To już jest postanowione” – powiedzieli. Pytaniem otwartym pozostaje tylko data, kiedy taki atak miałby się rozpocząć – przed czy po październikowych wyborach prezydenckich w USA?

Zgodnie z tymi przewidywaniami, rząd francuski ogłosił w Paryżu, że organizują duże siły morskie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Francuski lotniskowiec jądrowy Charles de Gaulle-R91 wkrótce dopłynie do portu Zayid na północnym wybrzeżu Abu Dabi, w strategicznej Cieśninie Ormuz. Francuzi zwiększają także jednostki powietrzne w bazie lotniczej w Al Dhafra, które stacjonują tam razem z ogromnym kontyngentem lotniczym USA.

Źródło: Debka.com

Czytany 7953 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04