×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 29 grudzień 2014 04:21

Rosja wspomoże Ukrainę dostawami energii i węgla

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Info ECAG

„Ukraińska Prawda” poinformowała, że władze Federacji Rosyjskiej postanowiły w trudnej sytuacji ekonomicznej wesprzeć Ukrainę dostawami energii elektrycznej i węgla na preferencyjnych warunkach.

– W związku z problemami z zaopatrzeniem Ukrainy w energię elektryczną, na prośbę władz ukraińskich podjęliśmy decyzję o okazaniu pomocy Ukrainie w kwestii dostaw energii z Rosji po ulgowych cenach – zadeklarował wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Kozak. Dodał, że energia będzie dostarczana według wewnętrznych rosyjskich stawek, chociaż „ceny na rynku energetycznym Ukrainy są znacznie wyższe”.

Zawarte zostało porozumienie o dostawie z Rosji 9 mld kWh. Strona rosyjska podjęła decyzję o rozpoczęciu dostaw mimo niedokonania przedpłat przez Kijów. – Podpisaliśmy odpowiednią umowę, ale jej warunki nie zostały wypełnione, nie nadeszła stosowna przedpłata. Jednak prezydent Rosji zadecydował o rozpoczęciu dostaw. Mamy nadzieję, że rozliczenia zostaną zrealizowane – dodał wicepremier D. Kozak.

Dostawy węgla zostały zaplanowane na 500 tys. ton miesięcznie, z możliwością zwiększenia do miliona ton. D. Kozak wyraził nadzieję, że rozwiąże to także problemy z zaopatrzeniem w energię elektryczną Krymu. W ostatnich dniach władze Ukrainy wielokrotnie odcinały mieszkańcom Krymu dostawy prądu.

„Rozpoczęcie dostaw na Ukrainę węgla i elektryczności bez przedpłaty to demonstracja dobrej woli prezydenta Rosji" – tak określił to rzecznik prasowy Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Zaznaczył, że taką postawę Moskwa zajmowała zawsze w odniesieniu do narodu Ukrainy: Chodzi o okazanie realnego wsparcia i pomocy w trudnych momentach” – komentował pierwszy program rosyjskiej telewizji publicznej.

Oprac: JCK
Źródło: http://www.pravda.com.ua/news/2014/12/27/7053453/
Fot. pixabay.com
Informacja opublikowana również na www.komitet-ukrainski.pl

Czytany 10001 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:50