×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 10 maj 2013 09:03

Gruzja zakaże aborcji?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ilya_IIInfo ECAG

W kazaniu wielkanocnym 5 maja arcybiskup Mcchety-Tbilisi i katolikos-patriarcha całej Gruzji Eliasz II wezwał władze państwowe do wprowadzenie całkowitej ochrony życia nienarodzonych. Rząd Bidziny Iwaniszwilego zachowuje ostrożność, jednak nie mówi „Nie” postulatom prawosławnych.

Patriarcha wezwał rząd, aby „powstrzymał straszliwy grzech aborcji i dzieciobójstwa”, uznany tak za dziedzictwo bezbożnych ateistów z przeszłości, jak i współczesnej filozofii liberalnej. Zwierzchnik gruzińskich prawosławnych zapowiedział, że Cerkiew jest gotowa przejąć opiekę nad niechcianymi dziećmi. Gruzja dzierży niechlubne pierwszeństwo w ilości aborcji na całym Zakaukaziu. Liczba przerwanych ciąży do urodzin wynosi 408 do 1.000 (przy średniej dla Unii Europejskiej 222).

Premier B. Iwaniszwili odpowiadając na pytania dziennikarzy o kazanie Eliasza II zaznaczył, że Gruzja stara się wdrażać ustawodawstwo prorodzinne i pronatywistyczne. Przyznał też, że sytuacja demograficzna narodu systematycznie się pogarsza. Zdaniem szefa rządu dla jej poprawy konieczne są jednak bodźce ekonomiczne, a nie zakazy. B. Iwaniszwili dodał zarazem, że wystąpienie patriarchy może stanowić „zielone światło” dla rozpoczęcia dyskusji o wprowadzeniu prawa antyaborcyjnego. Spośród członków rządu tylko ministra sprawiedliwości Tea Tsulukiani odważyła się wyrazić wprost swój sceptycyzm podnosząc, że zakaz może sprzyjać powstaniu podziemia aborcyjnego. Zaproponowała natomiast wprowadzenie ​​zakazu informowania rodziców o płci dziecka, aby zapobiegać selektywnym aborcjom faworyzującym chłopców.

Gruzja liczy jedynie 4.469.200 mieszkańców, wszystkich Gruzinów jest zaledwie 5.940.000. Dla porównania – naród azerski to blisko 45 mln ludzi. Ormian – wraz z diasporą – jest ok. 11 mln. Poprawa natywizmu narodu jest więc dla Tbilisi wyzwaniem nader pilnym.

(karo)

Czytany 5119 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04