Chińczycy wchodzą do Kirgistanu

środa, 14 sierpień 2013 10:31

chin-kirg  Info ECAG

Pekin wciąż szuka kierunków wydawania swych nadwyżek inwestycyjnych. Biszkek zaś ma ogromne, niezaspokojone potrzeby infrastrukturalne. Może to dać interesujący efekt synergii – oczywiście o ile uda się wynegocjować korzystne obustronnie warunki. Część kirgiskich analityków już bowiem wyraża obawy co do gwarancji dla suwerenności kraju w stosunkach z potężniejszym sąsiadem.

Chamenei_04  Info ECAG

Wyższy chiński dyplomata określił fatwę narzuconą przez najwyższego przywódcę Islamskiej Rewolucji ajatollaha Sejeda Ali Chamenei, opowiadającą przeciwko produkcji broni nuklearnej jako środek budowania zaufania w rozmowach pomiędzy Iranem a światowymi mocarstwami. 

Chiny coraz bardziej aktywne w Azji Środkowej

piątek, 11 styczeń 2013 08:52

shaking_hands  Info ECAG

Dla Chin państwa Azji Środkowej to nie tylko przedłużenie własnego Sinciangu, ale i obszar intensyfikowanej aktywności gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury. Zwłaszcza te kraje, które obawiają się zostania sam na sam z Rosją, po osłabnięciu zaangażowania amerykańskiego w regionie – patrzą coraz życzliwiej na chińską obecność, licząc na możliwość kontynuowania gry na kilku geopolitycznych fortepianach naraz. Sęk w tym, że interesy Moskwy i Pekinu w republikach środkowo-azjatyckich wcale nie muszą być sprzeczne. 

chinese-submarine  Info ECAG

Chiny wydają się być zdolne do wdrożenia w swojej marynarce wojennej w ciągu dwóch lat okrętów podwodnych z bronią jądrową na pokładzie. Tym samym dodają nową część do własnego arsenału jądrowego, które powinny prowadzić do rozmów o redukcji zbrojeń – stwierdza projekt sprawozdania jednej z komisji w Kongresie USA.

Chiny mają własny lotniskowiec

poniedziałek, 01 październik 2012 12:20

carrier_china  Info ECAG

25 wrześnie Chiny zaprezentowały swój pierwszy lotniskowiec podczas ceremonii w Dalian. Odsłonięcie "Liaoning" pojawia się w czasie poważnych napięć z Japonią nad wyspami Senkaku-Diaoyu.

Chiny i Afganistan podpisały porozumienia

środa, 26 wrzesień 2012 14:33

chinaflag  Info ECAG

Chiny i Afganistan podpisały kilka porozumień gospodarczych i bezpieczeństwa podczas niespodziewanej wizyty w Kabulu wysokiego urzędnika chińskiego od spraw bezpieczeństwa Zhou Yongkang. Porozumienia przewidują zaangażowanie Chin w szkolenie afgańskich sił, przez wysłanie ok. 300 policjantów wcześniej przeszkolonych w kraju w ciągu najbliższych czterech lat, oraz inwestycje w sektorze afgańskich zasobów naturalnych, wyprzedzając wycofanie wojsk NATO w 2014 roku.

Chińskie protesty przeciwko Japonii

poniedziałek, 17 wrzesień 2012 08:02

jap_chin  Info ECAG

Tysiące ludzi demonstrowały w sobotę pod japońską ambasadą w Pekinie, wyrażając niezadowolenie z polityki Japonii wobec wysp na Morzu Wchodniochińskim, do których roszczenia zgłaszają także Chiny. To największe antyjapońskie protesty od 40 lat.