×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 08 listopad 2012 15:10

Chińskie okręty podwodne będą wyposażone w rakiety balistyczne w ciągu 2 lat

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

chinese-submarine  Info ECAG

Chiny wydają się być zdolne do wdrożenia w swojej marynarce wojennej w ciągu dwóch lat okrętów podwodnych z bronią jądrową na pokładzie. Tym samym dodają nową część do własnego arsenału jądrowego, które powinny prowadzić do rozmów o redukcji zbrojeń – stwierdza projekt sprawozdania jednej z komisji w Kongresie USA.

„Chiny tymczasem pozostają "najbardziej zagrażającą" siłą w cyberprzestrzeni i prezentują największe wyzwanie dla integralności łańcucha dostaw USA” – podała Komisja ds. przeglądu amerykańsko-chińskiego bezpieczeństwa gospodarczego w projekcie raportu na rok 2012 dla Kongresu USA. „Chiny to jedyne spośród pierwotnych państw, posiadających broń jądrową, które powiększają swoje wojska jądrowe” – głosi raport. Pozostałe państwa to Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania i Francja.

Pekin jest "na zakręcie osiągnięcia wiarygodnej nuklearnej triady lądowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi i możliwości zrzucania bomby atomowej z powietrza" – czytamy dalej w raporcie. „Chiny, od dziesięcioleci były w dużej mierze w symbolicznym posiadaniu zdolności balistycznych na okrętach podwodnych okrętach, ale dopiero teraz ustaliły stan "niemal ciągłego przebywania na morzu i strategicznego odstraszania".

Chiński prezydent Hu Jintao za priorytet przyjął modernizację floty wojennej. Chiny oddały w użytkowanie we wrześniu swój pierwszy lotniskowiec, który został odkupiony od Ukrainy, a następnie poddany dalekiej modernizacji. "Budowanie silnej obrony narodowej i potężnych sił zbrojnych, które są proporcjonalne do pozycji międzynarodowej Chin i potrzeb jej bezpieczeństwa, oraz i interesów rozwoju są strategicznym zadaniem w kierunku modernizacji Chin" – powiedział prezydent Hu Jintao w przemówieniu w czwartek na otwarciu zjazdu Chińskiej Partii Komunistycznej, który odbywa się raz na pięć lat. Aby rozwiązać szeroką gamę zagrożeń dla bezpieczeństwa "musimy uczynić znaczny postęp w modernizacji obrony narodowej i siłach zbrojnych" – powiedział Hu Jintao.

Chiny są stroną wielu dużych międzynarodowych paktów w zakresie broni jądrowej i surowców. Jednocześnie jednak Chiny pozostają poza kluczowymi ograniczeniami zbrojeń i konwencji kontroli, takie jak nowy traktat o redukcji zbrojeń strategicznych, podpisany w kwietniu 2010 r., będący nowszą wersją Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu z 1987 roku, podpisanej przez Związek Radziecki i USA. Po podpisaniu tych dokumentów, Stany Zjednoczone historycznie zbliżyły się do Rosji.

Arms Control Association - stowarzyszenie pozapartyjne, szacuje że Chiny mogą posiadać nawet 240 głowic jądrowych. Dla porównania Stany Zjednoczone posiadają jedynie 5113 głowic, w tym broni taktycznych i strategicznych.

Na podst. Reuters
Fot. www.defence.pk

Czytany 5733 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04