×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 15 styczeń 2013 08:38

Piechociński spotka się z Łukaszenką?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

jpiechocinski_psl


  Info ECAG

– Problem małego ruchu granicznego i wymiany handlowej między Polską i Białorusią dojrzał już do ostatecznych, obopólnie korzystnych rozwiązań. Jestem gotów rozmawiać o tym nie tylko w Warszawie, ale w i Mińsku – oświadczył wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński.

Doświadczenia ze współpracy tego typu między obwodem kaliningradzkim i województwem warmińsko-mazurskim wskazują, że dobrobyt obywateli buduje się na współpracy z bliską zagranicą – przekonuje lider PSL. Jak podkreślił podczas pobytu na „Opłatku Ludowym” w Lublinie – priorytetem jego urzędowania jako ministra gospodarki będzie utrwalanie obecności polskich producentów i eksporterów na obszarach pozaunijnych, w tym głównie post-sowieckich, a także azjatyckich i bliskowschodnich. – Oczywiście chcielibyśmy, aby władze w Mińsku przestały traktować Polskę, a zwłaszcza mniejszość polską jako zagrożenie i od tego chciałby zacząć swoje kontakty z Białorusią – podkreślił Piechociński. Na pytanie, czy gotów byłby spotkać się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką zaznaczył, że cała jego wizja polityczna opiera się na dialogu, a więc nie widzi problemu w spotkaniu i dialogu z przywódcą Białorusi – „o ile, oczywiście, nie unikano by także tematów trudnych” – jak uwypuklił wicepremier.

Oficjalne stosunki polsko-białoruskie wymagają przełomu. Wizyta wicepremiera rządu RP w Mińsku i rozmowy z przedstawicielami władz białoruskich, jak również przełamanie sztucznej i szkodliwej blokady prezydenta sąsiedniej republiki – byłoby bez wątpienia jednym z najważniejszych dokonań obecnego rządu. Pytanie brzmi – czy występując z taką ofertą wicepremier J. Piechociński zdaje sobie sprawę, jaką zmowę oszczerstw, czarnego PR-u i dyplomatycznej wojny wobec prezydenta A. Łukaszenki narusza i czy będzie w stanie wytrzymać ten nacisk. Jeśli tak – bez wątpienia stanie się jednym z najbardziej zasłużonych – i faktycznych, nie malowanych – szefów polskiej polityki gospodarczej.

(karo)
Fot. www.piechocinski.pl

Czytany 6335 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04