×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 04 styczeń 2014 17:39

Białoruś urealnia ceny

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

cigaretes  Info ECAG

Władze białoruskie zdecydowały się podnieść akcyzę na wysokoprocentowy alkohol oraz wyroby tytoniowe. Nadal jednak pozostają one atrakcyjne dla polskich nabywców.

 

Od 1 stycznia wzrosła akcyza na wysokoprocentowy alkohol (o 14,5%), wino (36%) oraz piwo (13-15%), co spowodowało skok cen detalicznych tych artykułów. Podrożały również papierosy – nawet o 100%, co zresztą nie zmienia faktu, że ich ceny na Białorusi wahają się w przeliczeniu między 1,84 zł a maksymalnie 4,60 zł.

W listopadzie i grudniu białoruskie ministerstwo gospodarki rozporządzeniami podniosło niektóre ceny regulowane produktów podstawowych (do których należą m.in. pieczywo, mięso, sery, ryby, sól, kawa, herbata, chleb, mleko oraz jajka – z kolei władze lokalne nadzorują ceny niektórych produktów chemicznych i przemysłowych). Zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki z 18 listopada maksymalne ceny zbytu chleba żytniego i żytnio-pszennego oraz pieczywa z mąki pszennej z zawartością cukru i tłuszczy nieprzekraczającą 14%, a także drobiu i jajek wzrosły  o 10%, zezwolono też na podniesienie maksymalnych ceny zbytu produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu i niezawierających dodatków smakowych – o 3,5% w listopadzie i o tyle samo w grudniu. Maksymalne ceny pozostałych produktów mlecznych wzrosnąć do końca roku o 5%

Alkohol, ale zwłaszcza papierosy – stanowią główny przedmiot nielegalnego eksportu z Białorusi m.in. do Polski. Z powrotem Białorusini przywożą obuwie, chemię gospodarczą, środki higieny, opony oraz sprzęt elektroniczny – przy czym ze względu na utrudnienia wizowe ze strony polskiej, białoruskie „mrówki” coraz częściej wybierają się po zbliżony asortyment towarów na Ukrainę.

(karo)

Czytany 5273 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 09:42