luka  Info ECAG

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oczekuje, że Rosja zrekompensuje Białorusi ewentualne negatywne skutki, zwłaszcza ekonomiczne, uznania przez Mińsk niepodległości Abchazji i Osetii Południowej.

Białoruś urealnia ceny

sobota, 04 styczeń 2014 17:39

cigaretes  Info ECAG

Władze białoruskie zdecydowały się podnieść akcyzę na wysokoprocentowy alkohol oraz wyroby tytoniowe. Nadal jednak pozostają one atrakcyjne dla polskich nabywców.

 

put_lukasz2  Info ECAG

Moskwa przekaże w przyszłym roku Mińskowi 2 mld USD pożyczki. 39,5 mld USD zainwestowało już na Białorusi 2 tys. rosyjskich przedsiębiorców. Takie są wymierne skutki ekonomiczne konfederacji obu państw.

 

Armenia na rozdrożu

środa, 23 październik 2013 09:31

sark_epp  Info ECAG

– Nie sądzę, żeby Armenia mogła przystąpić do Unii Celnej, ani jutro, ani pojutrze – wypalił prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko. Tymczasem prezydent Serż Sarkisjan próbował sondować w strukturach europejskich możliwość powrotu do taktyki zbliżenia z Brukselą, przerwanej deklaracją o rezygnacji z aspiracji do zawarcia układu stowarzyszeniowego z UE, podczas zbliżającego się listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Pomnikowa wojna w Witebsku

poniedziałek, 06 maj 2013 13:07

olgierd  Info ECAG

Spór o korzenie, tradycję i tożsamość Białorusi rozgrywa się również na cokołach pomników – zwłaszcza tych dopiero planowanych. Areną takiej walki jest m.in. Witebsk.

Białoruś karmi Rosję

czwartek, 28 luty 2013 07:52

mle_mjas-1  Info ECAG

Mińsk i Moskwa doszły do porozumienia w sprawie wielkości dostaw żywności białoruskiej w 2013 roku. W ubiegłym roku rosyjskie organizacje producenckie zwracały uwagę na ponadlimitowe zwiększanie dostaw i niekorzystny dla Federacji Rosyjskiej bilans handlowy w tym segmencie rynku. Z kolei Białorusini zwracają uwagę, że realizują jedynie zapisy wcześniejszych porozumień, a sytuacja może zmienić się na ich niekorzyść w związku z przystąpieniem wschodniego sąsiada do WTO.

Abort  Info ECAG

Odziedziczone po czasach radzieckich liberalne prawo aborcyjne jest stopniowo zmieniane – tak w Rosji, jak i na Białorusi.

Piechociński spotka się z Łukaszenką?

wtorek, 15 styczeń 2013 08:38

jpiechocinski_psl


  Info ECAG

– Problem małego ruchu granicznego i wymiany handlowej między Polską i Białorusią dojrzał już do ostatecznych, obopólnie korzystnych rozwiązań. Jestem gotów rozmawiać o tym nie tylko w Warszawie, ale w i Mińsku – oświadczył wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński.

Łukaszenko uklęknie?

środa, 12 grudzień 2012 08:09

Alukasz


  Info ECAG

– Musimy się wszyscy cofnąć, a wtedy znajdziemy rozwiązanie wszystkich problemów, o ile oczywiście gruzińscy politycy tego chcą – prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, byle tylko Gruzja powróciła do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Trójkątna szachownica

wtorek, 18 wrzesień 2012 08:37

chess_02  Info ECAG

Jak już opisywaliśmy [1] – stosunki Moskwy z Biszkekiem powoli się ocieplają, jednak, zwłaszcza w tym kontekście, warto spojrzeć na odmienną politykę wobec Kirgistanu, realizowaną przez władze Białorusi. Czy to kolejny dowód suwerenności Mińska w sprawach międzynarodowych, czy wspólna z Rosją rozgrywka mająca dodatkowo zmiękczyć administrację prezydenta Ałmazbeka Atambajewa?

Strona 1 z 2