×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 16 styczeń 2013 07:05

Białoruś ogranicza aborcję 'z przyczyn społecznych'

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Abort  Info ECAG

Odziedziczone po czasach radzieckich liberalne prawo aborcyjne jest stopniowo zmieniane – tak w Rosji, jak i na Białorusi.

Jak dotąd – usunięcie ciąży było możliwe między innymi w sytuacjach przebywania matki w zakładzie karnym, stwierdzonego inwalidztwa ojca dziecka, urodzenia wcześniej dziecka niepełnosprawnego, a nawet gdy podczas ciąży kobiety mąż zmarł lub doszło do rozwodu, w razie posiadania trojga lub więcej dzieci, jeśli kobieta miała status uchodźcy oraz jeśli ona lub jej mąż zostali bezrobotni podczas ciąży. Obecnie, po przekroczeniu 12 tygodnia ciąży do 23 tygodnia – aborcja z powodów pozamedycznych będzie możliwa jedynie w przypadku gwałtu lub pozbawienia praw rodzicielskich. W dalszym ciągu jednak do 12 tygodnia można zabić nienarodzone dziecko bez podania przyczyny.

Według danych głównego urzędu statystycznego na Białorusi wykonano w 2011 roku 26.860 aborcji, co jednak oznacza prawie pięciokrotny spadek w ciągu dekady. Pomimo tej tendencji, na 1.000 kobiet w wieku rozrodczym nadal przypada 13,2 aborcji. 92% przypadków „skrobanek” jest wykonywanych do 12. tygodnia ciąży. Akcję na rzecz ochrony życia poczętego prowadzą wspólnie na Białorusi Kościół katolicki i Cerkiew prawosławna.

(karo)

Czytany 4530 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04