×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 01 czerwiec 2013 11:33

Ukrainy krok na wschód

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lusz_jan_pot  Info ECAG

Prezydent Wiktor Janukowycz tradycyjnie stara się siedzieć na dwóch stołkach – tak w sprawach krajowych, jak i międzynarodowych. Najpierw podpisał układ stowarzyszający Ukrainę z Unią Celną Białorusi, Kazachstanu i Rosji, potem od razu zapewniał, że jego państwo nie zejdzie ze ścieżki integracji europejskiej.

– Umowę Ukrainy z Euroazjatycką Unią Gospodarczą należy rozpatrywać w kontekście znalezienia optymalnej formuły współpracy, która nie kolidowałaby ze strategicznym kierunkiem integracji Ukrainy z Unią Europejską – przekonywał doradca prezydenta Ukrainy ds. polityki zagranicznej i procesów integracyjnych Konstantin Jelisejew. Uzyskany przez Ukrainę status obserwatora w UC zaniepokoił Brukselę, jak i zwolenników wciągnięcia Kijowa do struktur europejskich. Bruksela już zapowiedziała, że tym usilniej będzie monitorować wykonywanie przez Ukraińców zaleceń UE.

Prezydent W. Janukowycz korzysta jednak z okazji, żeby przy okazji ściągnąć też cugle aspiracjom wewnętrznej opozycji. Ukraiński Trybunał Konstytucyjny uznał, że wybory mera Kijowa i rady miejskiej odbędą się dopiero w 2015 r., czyli w ustawowym terminie, kiedy Ukraińcy wybiorą też wszystkie władze lokalne. Tymczasem opozycja już liczyła, że do elekcji dojdzie jeszcze w tym roku, wraz z formalnym zakończeniem kadencji Leonida Czernoweckiego (odwołanego jednak już w 2010 r. w związku z zarzutami korupcyjnymi). Choć racja prawna okazała się być po stronie prezydenta – trzy główne formacje opozycyjne chciały przetestować poparcie dla siebie, wystawiając popularnego w stolicy lidera UDAR-u Witalija Kliczkę. Opozycja próbowała poderwać zwolenników do protestów, jednak akcja „Wstań, Ukraino!” spaliła na panewce. W Doniecku, na wiecu, Arsenijemu Jaceniukowi i Olehowi Tiahnybokowi udało się zgromadzić ledwie 800 osób. To dowodzi, że W. Janukowycz ma jednak swobodę wewnętrzną, pozwalającą na dokonywanie manewrów międzynarodowych – na razie jednak stara się ją po staremu wykorzystać do asekurowania się na wszystkie możliwe strony. Do jesieni jednak – jakiegoś wyboru dokonać będzie musiał.

(karo)

Czytany 3875 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04