×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 04 grudzień 2014 06:21

Ukraina: Udział cudzoziemców rządzie budzi sprzeciwy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Info ECAG

Negatywne reakcje części uczestników życia publicznego na Ukrainie wywołało wejście w skład nowego rządu Arsenija Jaceniuka trójki obcokrajowców, którym Petro Poroszenko w ekspresowym trybie nadał ukraińskie obywatelstwo. Cudzoziemcy objęli dwa kluczowe resorty gospodarcze: Amerykanka ukraińskiego pochodzenia Natalia Jareśko została ministrem finansów, Litwin Aivaras Abromavičius objął resort rozwoju ekonomicznego i handlu. Trzeciemu z nich, Gruzinowi Aleksandrowi Kwitaszwili przypadło ministerstwo zdrowia.

Lider frakcji parlamentarnej Bloku Opozycyjnego Jurij Bojko uznał za niedopuszczalne oddawanie stanowisk w gabinecie ministrów obcokrajowcom. Ostrzej oceniła tę sytuację znana ukraińska prawniczka, była deputowana Partii Regionów Irina Bierieżnaja, która uznała ministerialne nominacje cudzoziemców za „otwartą zdradę interesów narodowych i ostateczną utratę suwerenności". Pospieszny tryb ich wprowadzenia do rządu skrytykowała dziennikarka Olga Bondarenko. „Nie dowiedziałam się jak zamierzają oni reformować mój kraj. Nie dowiedziałam się kim oni są. Nie dowiedziałam się, gdzie ich znaleźli. Nie dowiedziałam się, czy mówią po ukraińsku, jak wymaga tego ukraińskie prawo. A mam prawo to wiedzieć. Bo demokracja to władza ludu. A wy oddajecie mój kraj w cudze ręce. I cały czas uważacie mnie za bydło” – komentowała.

Najmocniej z Ukrainą związana jest Natalia Jareśko, która przybyła do Kijowa już na początku lat 1990’, gdzie objęła stanowisko naczelnika wydziału ekonomicznego ambasady USA. Była wieloletnią pracowniczką Departamentu Stanu. Amerykańskie władze utrzymują jednak, że nie mają nic wspólnego z jej nominacją. „Ukraiński naród i jego przedstawiciele w parlamencie mogą wybierać w skład rządu kogo mają ochotę” – zadeklarowała przedstawicielka Departamentu Stanu Marie Harf.

Na początku XXI w. N. Jareśko przeszła do działalności w biznesie. Przed objęciem ministerialnej teki kierowała grupą inwestycyjną Horison Capital. Jest związana z wieloletnim merem Lwowa Andrijem Sadowym, którego partia „Samopomoc” wchodzi w skład koalicji rządowej. Przeciwnicy A. Sadowego stawiają zarzuty, że firma N. Jareśko od lat wygrywa wszystkie przetargi lwowskiego magistratu w zakresie ubezpieczeń, transportu, logistyki, gastronomii i budownictwa.

Ściśle związany z wielkim kapitałem ukraińskim jest także Aivaras Abromavičius, który kieruje kijowskim biurem szwedzkiej korporacji East Capital Russia Fund. Aleksandr Kwitaszwili był w latach 2008–2010 ministrem zdrowia w gruzińskim rządzie prezydenta Micheila Saakaszwilego, doradcy obecnych władz ukraińskich.

Fot.: Wikipedia

Na podst.
http://rusvesna.su/recent_opinions/1417594904
http://rusvesna.su/recent_opinions/1417600427
http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/1618681

Czytany 5992 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:50