piątek, 13 luty 2015 05:22

Info ECAG: Rozłam w ukraińskich siłach zbrojnych?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Info ECAG

Przywódca „Prawego Sektora” Dmytro Jarosz ogłosił, że powstał alternatywny sztab generalny, któremu podporządkowane zostaną tzw. oddziały ochotnicze walczące przeciwko powstaniu w Donbasie.

Jak informuje ukraiński portal 112.ua, siedziba sztabu ulokowana zostanie w Dniepropietrowsku. Oficjalnie jego zadaniem będzie wymiana danych wywiadowczych i koordynacja materiałowo-technicznej współpracy batalionów ochotniczych, jednak w grę wchodzi także szerszy zakres działań. – Możliwe, że zostaną stworzone określone konstrukcje operacyjne na froncie. Przecież my często dysponujemy lepszą wiedzą operacyjną o tym co dzieje się na tym czy innym odcinku frontu, bo tam znajdują się nasze oddziały. Możemy składać propozycje Sztabowi Generalnemu dla podjęcia zadań operacyjnych i taktycznych – wyjaśnił Dmytro Jarosz.

Główną siłą w ramach nowej struktury będzie podlegający „Prawemu Sektorowi” Ukraiński Korpus Ochotniczy (UKO). – Do tej inicjatywy zamierza przyłączyć się, oprócz UKO, około siedemnastu różnych batalionów ochotniczych, zarówno oddziały podlegające MSW, jak i Ministerstwu Obrony – poinformował D. Jarosz.

Znany ukraiński bloger Yura z Sum uważa, że inicjatywa wodza „Prawego Sektora” to wstęp do rozłamu w armii ukraińskiej, za którym stoi dniepropietrowski gubernator, znany oligarcha Ihor Kołomojski. Efektem politycznym tego posunięcia będzie wzrost znaczenia Kołomojskiego w wewnętrznych rozgrywkach na Ukrainie, „co naruszy istniejący układ sił”.

Bloger przewiduje także, że wpłynie to destrukcyjne na armię ukraińską. – Rozpad sił zbrojnych i MSW Ukrainy na dwie części zostanie de facto zakończony. W efekcie oddziałom wojska przyjdzie wybierać z kim są: z Poroszenką czy nie z Poroszenką. Nie dziś, nie jutro, ale bardzo szybko przyjdzie dokonać tego wyboru wszystkim, którzy teraz walczą przeciw republikom ludowym Donbasu i wojna domowa roznieci z się z nową siłą i na nowych terytoriach. Dlatego, że według zamysłów Waszyngtonu nadszedł czas, aby pogrążyć w chaosie nie tylko Donbas, ale całą Ukrainę. I niestety naród Ukrainy posłusznie idzie tą drogą – prognozuje.

Oprac. JCK
Źródło:
http://112.ua/obshchestvo/yarosh-v-koordinacionnyy-shtab-dobrovolcheskih-batalonov-voydut-18-podrazdeleniy-188558.html
http://yurasumy.livejournal.com/390595.html
http://www.komitet-ukrainski.pl/index.php/ct-menu-item-38/85-wojna-na-ukrainie/125-rozlam-w-silach-zbrojnych-ukrainy

Czytany 5893 razy