wtorek, 09 czerwiec 2015 14:33

Info ECAG: Paweł Gubariew aresztowany

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Info ECAG

Wieczorem 8 czerwca 2015 r. z opuszczonego wieżowca SkyCity w Doniecku, nieznani sprawcy otworzyli ogień do jednego z pododdziałów armii Donieckiej Republiki Ludowej. W wyniku akcji oddziałów Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego DRL, udało się aresztować piętnaście osób, wśród nich byłego Gubernatora Ludowego Okręgu Donieckiego Pawła Gubariewa.

Jak podała telewizja Life News, z budynku oddano kilka strzałów z karabinu wyborowego SWD, jednak jak na razie funkcjonariuszom nie udało się odnaleźć broni. Nie znany jest również motyw zamachu, chociaż nie wykluczone jest, że mógł on być pretekstem do zatrzymania P. Gubariewa, lidera partii „Noworosja”, której głównym celem jest budowa państwa o tej samej nazwie, mającego obejmować wszystkie południowo-wschodnie obwody dzisiejszej Ukrainy.

Pomimo tego, że w wyniku niezadowolenia z postanowień porozumienia w Mińsku z września ubiegłego roku, P. Gubariew zrezygnował z funkcji gubernatora ludowego i zajął się działalnością gospodarczą w Doniecku, to jednak ciągle znajdował się na celowniku ukraińskich tajnych służb. W ciągu swojej działalności politycznej przeprowadzono kilka zamachów na jego życie. Już 2 czerwca 2014 r. jego biuro ostrzelane zostało z granatnika przeciwpancernego. Nieco później – 14 października – samochód, który prowadził, został ostrzelany z broni maszynowej na trasie do Rostowa, w wyniku czego auto dachowało, a sam P. Gubariew został ranny. Do dzisiaj nie udało się ustalić sprawców tego zamachu, podobnie jak nie ustalono jeszcze sprawcy, bądź sprawców ostrzelania żołnierzy DRL. Wiadomo natomiast, że P. Gubariew jest niewygodny dla wielu osób z politycznej elity DRL.

Podejrzewa się może być to prawdopodobnie kolejny akt w walce o władzę i wpływy w Donieckiej Republice Ludowej.

Fot. m.rg.ru
Oprac.: Marcin Podgórski

Czytany 3125 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 czerwiec 2015 18:49