×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 22 styczeń 2015 07:56

Krym znacjonalizował kompanię energetyczną Achmetowa

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Info ECAG

W środę 21 stycznia Rada Państwa Republiki Krymu dokonała nacjonalizacji kompanii DTEK „Krymenergo”, należącej do ukraińskiego holdingu energetycznego DTEK, którego właścicielem jest znany ukraiński oligarcha Rinat Achmetow.

– Uważamy, że sfera energetyki powinna być kontrolowana przez państwo. Wierzę, że w rękach państwa ta kompania przyniesie Krymowi więcej pożytku – powiedział podczas sesji krymskiego parlamentu głowa republiki Siergiej Aksjonow. Zapewnił, że „własność kompanii pozostanie w państwowych rękach, jej prywatyzacja nie jest planowana”.

Dodał, że decyzja o nacjonalizacji była także reakcją na nieuczciwe praktyki, jakich dopuszczało się kierownictwo firmy oraz jego niechęć do przerejestrowania przedsiębiorstwa zgodnie z regułami rosyjskiego systemu prawnego i „nie jest związana z osobą właściciela holdingu”.

DTEK „Krymenergo” to jedno z największych przedsiębiorstw Krymu. Pracuje w nim 6 tys. osób. Kompania dostarcza energię elektryczną mieszkańcom półwyspu, obsługuje terytorium o powierzchni 27 tys. km2.

Równocześnie Republika Krymu dokonała także nacjonalizacji regionalnej Międzybankowej Giełdy Walutowej. W uzasadnieniu podano, że giełda była stworzona „za pieniądze regionu”.

Oprac. J. C. Kamiński
Fot. eastbook.eu (na fotografii Rinat Achmetow).

Czytany 15795 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:49