wtorek, 16 czerwiec 2015 05:24

Info ECAG: „Giwi” ciężko ranny?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Info ECAG

15 czerwca 2015 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego został ciężko ranny Michaił Tołstych  ps. „Giwi" – dowódca samodzielnego batalionu DRL Somali". „Giwi" odniósł ciężkie obrażenia w wyniku wybuchu pocisku artyleryjskiego w siedzibie sztabu „opołczenia”, znajdującego się w pobliżu portu lotniczego w Doniecku. Oprócz dowódcy, w budynku znajdowało się piętnaście osób. Wszyscy zostali ciężko ranni.

O „Giwim” stało się głośno podczas drugiej bitwy o lotnisko w Doniecku, kiedy to świat obiegł film, na którym tuż obok udzielającego wywiadu M. Tołstycha spadły odłamki pocisku artyleryjskiego nie robiąc mu krzywdy. Jako charyzmatyczny dowódca Samodzielnego Batalionu „Somali” Donieckiej Republiki Ludowej, „Givi” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rebeliantów.

W styczniu w sieci zaczęły krążyć filmy, na których osobiście odcinał ukraińskie flagi z mundurów jeńców, a następnie wpychał je im do ust. Materiał ten został przez zachodnie media zmanipulowany, gdyż często pojawiały się komentarze, że jeńcy owi mieli być rozstrzelani. Informacja ta okazała się jednak nieprawdziwa, gdyż w związku z podpisaniem zawieszenia broni dokonano wymiany jeńców między stronami, wśród których byli ci sami którzy po zjedzeniu swych naszywek  mieli zostać zabici.

Jak podaje rosyjski kanał telewizyjny Zwiedza, „Giwi" nie został jednak ciężko ranny w wyniku ukraińskiego ostrzału. Podobno jest cały i zdrowy, jednakże jest to oświadczenie wyłącznie jednego świadka – zastępcy dowódcy sił zbrojny DRL Edwarda Basurina, który dodatkowo stwierdza, że tego rodzaju informacje mają być rzekomo tworzone przez ukraińskie media i mają na celu obniżenie morale mieszkańców republik ludowych, a przy okazji jednak same potwierdzają, że strona rządowa z pełną premedytacją łamie warunki rozejmu.

Fot. raider2011.blogspot.com
Oprac. Marcin Podgórski

Czytany 4902 razy