sobota, 23 maj 2015 09:39

Info ECAG: Dekomunizacja uderza w integralność Ukrainy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Info ECAG

Przedstawiciele władz Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) przestrzegli Kijów, że przyjęcie przez Radę Najwyższą ustaw dekomunizacyjnych uderza w podstawy integralności terytorialnej Ukrainy. Uchwalony 9 kwietnia przez Werchowną Radę pakiet ustaw odrzuca m.in. dziedzictwo ZSRR. „Pozbawia to Kijów prawa do licznych terytoriów przyłączonych do republiki w czasach Ukraińskiej SRR” - utrzymuje Donieck.

Przedstawiciel frakcji „Wolny Donbas” w Radzie Ludowej DRL Mirosław Rudienko przypomniał, że do takich terytoriów należy zaliczyć obszar byłych organizmów państwowych funkcjonujących na terenie obecnej Ukrainy: Doniecko-Krzyworoskiej Republiki, Odeskiej Republiki Radzieckiej, Republiki Tauryda oraz Galicji, Bukowiny i Zakarpacia.

Podkreślił też, że Doniecka Republika Ludowa uznała się za kontynuację proklamowanej w lutym 1918 roku Doniecko-Krzyworoskiej Republiki Radzieckiej. – To daje nam mocny fundament dla obrony naszego pryncypialnego stanowiska w dalszych stosunkach z państwem Ukraina – stwierdził polityk.

Ustawy dekomunizacyjne weszły w życie po podpisaniu przez Petra Poroszenkę w dniu 15 maja 2015 roku.

Oprac. JCK
Źródło:
http://dan-news.info/politics/otkaz-kieva-ot-naslediya-sssr-lishaet-ego-prava-na-territoriyu-donbassa-schitayut-v-narodnom-sovete.html

Czytany 3393 razy