Info ECAG: Porto-franko w Odessie

wtorek, 20 październik 2015 10:21

Info ECAG

W styczniu 2015 roku z inicjatywą stworzenia strefy wolnego handlu na terenie całego obwodu odesskiego wystąpiła grupa deputowanych do Rady Najwyższej z Bloku Opozycyjnego. Niedawno temat został poruszony przez wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu austriackiego Johannesa Hübnera.

Info ECAG

22 czerwca 2015 r. miała miejsce konferencja prasowa z udziałem osób które same przedstawiły się jako byli oficerowie armii ukraińskiej, którzy przeszli na stronę powstańców z Donieckiej Republiki Ludowej. Briefingowi przewodniczył generał-major Aleksander Kołomijec, który przez ostatnie 19 lat był dowódcą garnizonu wojskowego okręgu donieckiego, ostatnio zaś pełnił funkcję byłego doradcy ministra obrony Ukrainy.

Info ECAG: „Giwi” ciężko ranny?

wtorek, 16 czerwiec 2015 05:24

Info ECAG

15 czerwca 2015 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego został ciężko ranny Michaił Tołstych  ps. „Giwi" – dowódca samodzielnego batalionu DRL Somali". „Giwi" odniósł ciężkie obrażenia w wyniku wybuchu pocisku artyleryjskiego w siedzibie sztabu „opołczenia”, znajdującego się w pobliżu portu lotniczego w Doniecku. Oprócz dowódcy, w budynku znajdowało się piętnaście osób. Wszyscy zostali ciężko ranni.

Info ECAG: Paweł Gubariew aresztowany

wtorek, 09 czerwiec 2015 14:33

Info ECAG

Wieczorem 8 czerwca 2015 r. z opuszczonego wieżowca SkyCity w Doniecku, nieznani sprawcy otworzyli ogień do jednego z pododdziałów armii Donieckiej Republiki Ludowej. W wyniku akcji oddziałów Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego DRL, udało się aresztować piętnaście osób, wśród nich byłego Gubernatora Ludowego Okręgu Donieckiego Pawła Gubariewa.

Info ECAG

Przedstawiciele władz Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) przestrzegli Kijów, że przyjęcie przez Radę Najwyższą ustaw dekomunizacyjnych uderza w podstawy integralności terytorialnej Ukrainy. Uchwalony 9 kwietnia przez Werchowną Radę pakiet ustaw odrzuca m.in. dziedzictwo ZSRR. „Pozbawia to Kijów prawa do licznych terytoriów przyłączonych do republiki w czasach Ukraińskiej SRR” - utrzymuje Donieck.

Info ECAG

Zaostrza się wewnętrzna sytuacja na Ukrainie. Do poważnej konfrontacji doszło pomiędzy prezydentem Petrem Poroszenką a gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego Ihorem Kołomojskim. Poszło o kontrolę nad dwoma wielkimi przedsiębiorstwami ukraińskimi – energetycznymi przedsiębiorstwami Ukrnafta i Ukrtransnafta. Obie strony użyły uzbrojonych w broń palną jednostek, interweniował ambasador USA w Kijowie.

Info ECAG: Ludzie Janukowycza w pułapce?

środa, 18 marzec 2015 07:00

Info ECAG

Kampania antykorupcyjna na Ukrainie zatacza coraz szersze kręgi, przede wszystkim geograficznie. Chociaż odczuwalny przez ankietowanych Ukraińców poziom korupcji w dalszym ciągu przewyższa ten wskazywany w badaniach przeprowadzanych przed lutowym przewrotem 2014 roku, oskarżenia dotyczą przede wszystkim byłych urzędników i polityków z okresu, gdy władzę sprawowała Partia Regionów. W akcję polowania na przedstawicieli odsuniętych od władzy elit włączyły się służby policyjne i specjalne krajów europejskich.

Info ECAG

Przywódca „Prawego Sektora” Dmytro Jarosz ogłosił, że powstał alternatywny sztab generalny, któremu podporządkowane zostaną tzw. oddziały ochotnicze walczące przeciwko powstaniu w Donbasie.

ECAG

7 lutego 2015 r. Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych i Komitet Ukraiński zorganizowały spotkanie z ekspertem ECAG Jackiem C. Kamińskim, który niedawno powrócił z misji obserwacyjnej w rejonie objętym powstaniem na terenie wschodniej Ukrainy (obszaru Noworosji).

Zapis przebiegu tego spotkanie znajduje się TUTAJ. Zapraszamy do oglądania.

Info ECAG

Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Melnyczuk, były komendant ochotniczego batalionu „Ajdar”, który walczy w Donbasie po stronie Kijowa, niespodziewanie wezwał do wznowienia rozmów pokojowych.

Strona 1 z 11