×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 10 styczeń 2014 07:57

Info ECAG: Dalszy rozwój sporu o przyszłość Gagauzji

Oceń ten artykuł
(1 głos)

gagauzja-znak  Info ECAG

9 stycznia Prokuratura Generalna Mołdowy wszczęła postępowanie karne przeciwko organizatorom, zaplanowanego na 2 lutego br., referendum w sprawie ewentualnego wystąpienia Gagauzji z Mołdowy. W uzasadnieniu poinformowano, że pomimo orzeczenia sądu rejonowego w Komracie, uznającego zaplanowane referendum za niezgodne z konstytucją i ustawodawstwem Mołdowy, przygotowania do jego przeprowadzenia są nadal prowadzone. 

Zgromadzenie Narodowe Gagauzji 27 listopada ub. roku podjęło jednogłośnie decyzję o przeprowadzeniu referendum niepodległościowego w przypadku utraty samodzielności państwowej przez Mołdowę i jej możliwości wstąpienia do Unii Celnej. Decyzję uzasadniono wypowiedziami prezydenta Rumunii, Traiana Băsescu, zapowiadającego połączenie obydwu państw w 2014 r., i przychylnością dla tych planów ze strony władz w Kiszyniowie.

Uchwała zaskarżona została przez komracki oddział Kancelarii Państwowej do sądu rejonowego, ten zaś uznał jej niekonstytucyjność. W odpowiedzi Zgromadzenie Narodowe przyjęło kolejną uchwałę, zobowiązującą władze w Kiszyniowie do uwzględniania interesów Autonomii przy formułowaniu wewnętrznej i zagranicznej polityki państwa, a deputowani zapowiedzieli niepodporządkowanie się decyzjom sądu rejonowego i kontynuowanie przygotowań do referendum.

Wypowiedź prezydenta T. Băsescu o wchłonięciu Mołdowy wywołała tymczasem krytyczne komentarze zarówno premiera tego ostatniego kraju Iuriego Leancă, jak i premiera Rumunii Victora Ponty, który powiedział że, „nieprzemyślane wypowiedzi Băsescu o zjednoczeniu dwóch państw mogą  pokrzyżować plany integracji europejskiej Mołdowy i doprowadzić do przejęcia tam władzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych przez opozycyjnych komunistów”.

(na podst. ITAR-TASS opracował: Ronald Lasecki)
Fot. polish.ruvr.ru

Czytany 3172 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04