piątek, 22 lipiec 2011 02:39

Obserwacja referendum na Łotwie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

voting  ECAG

Obserwatorzy z ramienia Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych odbędą krótkoterminową obserwację referendum na terenie Łotwy w dniach 22-24 lipca 2011 r. W skład misji wejdą eksperci z Polski, Białorusi i Rosji.

Referendum, którego celem jest rozwiązanie parlamentu, zostało zainicjowane przez prezydenta Łotwy Valdisa Zatlersa. Zgodnie z łotewską konstytucją podpisany przez prezydenta dekret musi zostać potwierdzony w referendum w ciągu dwóch miesięcy od jego podpisania przez głowę państwa. 

Obserwacja będzie dokonywana na terenie Rygi i okolic a także Dyneburga, w oparciu o zgodność procesu wyborczego z zapisami łotewskiej ustawy o referendum narodowym i inicjatywie legislacyjnej (Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu) oraz Kodeksu Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych Komisji Europejskiej (Code of Good Practice in Electoral Matters Guidelines and Explanatory Report) z dnia 30 października 2002 r., CDL-AD (2002) 23. 

W trakcie obserwacji przewidziane są również spotkania z przedstawicielami łotewskich partii politycznych oraz mniejszości narodowych.

Czytany 6916 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04