Tomasz Otocki

riga  Tomasz Otocki

Kampania wyborcza – oznaczająca dla wielu ugrupowań (np. šlesersowej LPP/LC czy PCTVL Tatiany Żdanok) „być albo nie być” – nie wydaje się w tym roku specjalnie ciekawa: przez dwa dni w ostatnim tygodniu telewizja łotewska mówiła w wiadomościach przede wszystkim o tragedii w Jarosławiu, gdzie zginął łotewski hokeista Kārlis Skrastiņš. W obecny weekend uwagę widzów przyciąga sprowadzenie do kraju zwłok wybitnego sportowca. Wchodząc na główne portale internetowe więcej przeczytamy o kolejnym w tym roku zatruciu grzybami niż o programach polityków…

 

latviansaeima  Tomasz Otocki

W tym roku, podobnie jak w wyborach w 2010 r., o mandaty w Sejmie ubiegać się będzie 13 ugrupowań. Łotewskie prawo wyborcze daje politycznym ugrupowaniom możliwość wystawienia 115 kandydatów w skali kraju.

microfon  Tomasz Otocki

Za trzy tygodnie wybory na Łotwie, nic zatem dziwnego, że coraz bardziej zerkający w stronę naddźwińskiej polityki portal „geopolityka.org” zamieścił wywiad z pretendentem do mandatu poselskiego z listy PCTVL („O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie”) 32-letnim Eduardem Swatkowem – polemika z wywiadem przeprowadzonym przez dr Mateusza Piskorskiego.

monylinks


  Tomasz Otocki

Wpływ Łotwy na politykę europejską – nawet w rejonie Morza Bałtyckiego – wciąż pozostaje symboliczny. Za symbolicznymi wpływami idzie niewielka wiedza przeciętnego Europejczyka na temat łotewskiej polityki, w tym oligarchów, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat jak mało kto wpłynęli na bieg politycznych spraw nad Dźwiną. W powszechnej świadomości oligarcha mieszka wciąż w Rosji albo na Ukrainie.

riga  Tomasz Otocki

Decyzją głowy państwa z 28 maja b.r. Łotwa weszła – po kilku miesiącach względnego spokoju, który zapewniły jej ubiegłoroczne wybory parlamentarne – w kolejny już okres turbulencji politycznych. Tego dnia prezydent Valdis Zatlers opierając się na art. 48 konstytucji zapowiedział złożenie wniosku o referendum w sprawie rozwiązania Sejmu X kadencji.