niedziela, 27 listopad 2011 07:32

Nowy reżim libijski gotowy militarnie wesprzeć zamach stanu w Syrii?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

bullety  ECAG

Jak twierdzi dziennikarz Jason Ditz z amerykańskiego portalu antiwar.com - podczas spotkania w Stambule NRT (Narodowa Rada Tymczasowa) zasugerowała, możliwość wsparcia syryjskiej opozycji, przez dostarczanie broni i gotowych do walki rebeliantów.

Według urzędników znających sytuację, spotkanie między przedstawicielami nowego reżimu libijskiego a członkami syryjskiej opozycji zakończyło się prośbą skierowaną do NRT o broń dla syryjskich rebeliantów, oraz o potencjalne czynne wsparcie militarne. „Faktycznie obecnie planuje się wysłanie broni i libijskich rebeliantów do Syrii”, podaje jedno z libijskich źródeł. „Przygotowywana jest militarna interwencja. W ciągu kilku tygodni wszystko będzie jasne.”

Choć zapewne istniały tego typu rozmowy, to trudno sobie wyobrazić, by nowy libijski reżim z chęcią odniósł się do próśb o czynne wsparcie działań militarnych, choćby z powodu trwających ciągle walk z siłami prokaddafistowskiego ruchu oporu. Dużo bardziej prawdopodobne jest samo przekazywanie syryjskim puczystom broni dostarczonej libijskim rebeliantom przez NATO, czy zrabowanej podczas działań wojennych z libijskich magazynów.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: http://news.antiwar.com/2011/11/25/libyas-new-regime-may-attack-syria/

Czytany 52756 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04