3 maja w Instytucie Kaukazu odbyła się prezentacja książki Siergieja Markedonowa „De-fakto obrazowanija postsoweckogo prostranstwa: dwadcat liet gosudarstwiennogo stroitelstwa” (Erywań 2012), wydanej w ramach serii analiz Instytutu. Jest to jedna z nielicznych pozycji syntetycznie ujmujących problem państw nieuznawanych (Nagorny Karabach, Naddniestrze) i częściowo uznawanych (Abchazja, Osetia Południowa) na obszarze byłego ZSRR. Podczas dyskusji nad książką dr Mateusz Piskorski zwrócił uwagę na trudności spotykające badaczy tego zagadnienia, wśród których zauważył przede wszystkim:
1) konieczność opanowania języków poszczególnych stron konfliktów (materiały źródłowe w języku rosyjskim i angielskim mogą okazać się niewystarczającą bazą źródłową);
2) konieczność uważnej selekcji informacji i materiałów w świetle polityki informacyjnej i dezinformacyjnej prowadzonej przez zaangażowane strony;
3) represje i reperkusje stosowane wobec zagranicznych badaczy przez strony konfliktu, przede wszystkim Gruzję i Azerbejdżan. Niemniej jednak, podkreślił, że badania nad państwami nieuznawanymi stanowią nie tylko interesujące przedsięwzięcie politologiczne, ale także niezbędny czynnik w analizach geopolitycznych obszaru poradzieckiego.
Po prezentacji i dyskusji dr Mateusz Piskorski odbył spotkanie z szefem Instytutu Kaukazu prof. Aleksandrem Iskandarianem. Omówiono m.in. perspektywy współpracy ECAG z Instytutem, przede wszystkim w kontekście polsko-ormiańskich projektów badawczych i wydawniczych.
Dr Mateusz Piskorski udzielił ponadto wywiadu agencji informacyjnej PanArmenian (http://www.panarmenian.net/arm/news/105882/) oraz pierwszemu kanałowi ormiańskiej telewizji publicznej H1.
Fot. armenianow.com