czwartek, 05 maj 2011 18:42

Elementy wielkiej destabilizacji

Oceń ten artykuł
(1 głos)

puzle  ECAG

Coraz więcej poszlak wskazuje na „chińskie tło” wydarzeń w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Most surowcowy budowany przez Państwo Środka z państwami tych regionów jest obok Syberii najważniejszym szlakiem zaopatrzeniowym.

W 2008 r. amerykański analityk Webster Tarpley w swoich prognozach opisał plany destabilizacji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej pod szyldem „pomocy humanitarnej”, de facto celem ograniczenia możliwości geostrategicznych Chin. Z planów destabilizacji Sudanu, Libii, Syrii oraz Iranu motywowanych chęcią przejęcia kontroli nad surowcami zwierzył się również generał Wesley Clark architekt bombardowań Jugosławii z 1999 r. – wypowiedź miała miejsce 19 marca br. New York Times wskazuje, że od samego początku USA wspierały finansowo grupy destabilizujące rejon Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Jak podaje Daily Telegraph Zachód od początku miał świadomość wspierania w Libii sił powiązanych z Al-Kaidą. Ostatnie niejasne kulisy zabicia bin Ladena na terenie Pakistanu wskazywać mogą, że to właśnie bardzo istotne (port w Gwadar) dla chińskiego mostu energetycznego państwo stanie się kolejną areną destabilizacji.


Źródła:
(http://ekonomiapolityczna.salon24.pl/289107,pierwszym-zadaniem-obamy-jest-wypchnac-chiny
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/libya/8391632/Libya-the-West-and-al-Qaeda-on-the-same-side.html
http://www.nytimes.com/2011/04/15/world/15aid.html?_r=1&ref=ronnixon
http://www.youtube.com/watch?v=xBgRAWHJ89U)

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Czytany 18072 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04